SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

A Milli Takım Başantrenörü Ergin Ataman, Finlandiya maçı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada “Zor oldu ama bir şekilde Finlandiya maçını atlattık. Şimdi hemen bu maçı unutup, yarına bakacağız. Dominik Cumburiyeti’ne karşı ölüm kalım maçına çıkacağız” dedi.

Finlandiya karşısında ilk devrede hücumda çok kötü performans gösterdiklerini belirten Ataman, şunları söyledi:

“Sadece pota altından Ömer ile sayı bulduk. Finlandiya, ikili üçlü pota altından sıkıştırmaya başlayınca da bir türlü dış atıştan sayı yapamadık. Sonunda tempo tamamen onların elindeydi. İkinci yarı bu tempoyu değiştirmenin tek bir yolu vardı. O da tam sahada pres yapmak ve bu şekilde hem takımı uyandırmak hem de ekstra sayılar bularak biraz tempoyu yükseltmekti. Bu plan başarılı oldu. Çok agresifleştik ve onlara ilk devredeki rahatlığı vermedik. Savunma sertleşince hücumda da özgüven geldi.”

Ergin Ataman, gruptaki son maç öncesinde “çok kritik bir durum” olduğunu kaydederek “Dominik Cumhuriyeti’ne karşı kazanırsak grubu hedeflediğimiz noktada, ikinci bitireceğiz. Kaybedersek üçlü averajlarda elenme riskimiz var. Çok önemli bir maç” ifadesini kullandı.

“Şeytanın bacağını kırdık”

Bu arada milli basketbolculardan Furkan Aldemir de “Şeytanın bacağını kırdık diyebilirim. Özlediğimiz güven bu maçta geri geldi. Şimdi Dominik maçı çok önemli. Final maçı gibi olacak. Ama biz onu da yenip, çaprazdan gelecek takıma bakacağız” dedi.

Takımda yaşanan skorer oyuncu sorununu, “Ergin Ataman ile gelen yeni sisteme alışma süreci” diye değerlendiren Furkan, “Ama ona alıştıkça ritmimizi bulacağız. Artık birbirimizi daha iyi tanıyoruz ve sistemimiz oturmaya başladı” diye konuştu.

“Kötü günde bile bu mücadeleyi veriyorsak bizim yenemeyeceğimiz takım yoktur” diyen Kerem Gönlüm ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Eğer oynarsak kazanıyoruz. Ama üzerimizde bir şeyler var. Aslında çok rahat oynamamız gerekiyor ama tedirginlik var. Maçın başında da öyleydi. Ama önemli olan böyle günlerde bile takım karakterini ortaya koyabilmek. Cenk mesela bugün atamadı ama atması gereken son topu soktu.” Dominik Cumhuriyeti’nin “Latin Amerika ekolünden, kendilerine ters gelen bir takım olduğunu” kaydeden Kerem, “Ama biz bu mücadele ve birlikle devam edersek alırız” dedi.

A Milli Takım, (C) grubundaki son maçında yarın TSİ 22.30’da Dominik Cumhuriyeti’ne karşı oynayacak.