SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Katalan devi Barcelona, bu yaz yaptığı tüm transfer harcalamalarının bilançosunu yayınladı. Geçen yıl Neymar’ın Santos’tan transferi esnasında yaşanan tartışmalar ve devamında süregelen olaylardan ağzı yanan Barça yönetimi artık şeffaflık prensibini benimsiyor.

Barça, geçen yıl 57,1 milyon avro karşılığında Brezilyalı yıldızı kadrosuna katmıştı. Ancak dönemin başkanı Sandro Rosell, Ocak ayında kulüpten istifa etmiş ve hakkında transferde usulsüzlük yapıldığı gerekçesiyle dava açılmıştı.

Yeni başkan Josep Maria Bartomeu daha sonra transferin 86,2 milyon avroya mâl olduğunu açıklamıştı. Yine aynı tartışmaların yaşanmasından çekinen Barça, transfer döneminin kapandığı günün ertesinde yaptıkları harcamalara dair bir bilanço yayınladı.

Resmi site ve sosyal medya kanalları üzerinden yeni transferlerle ilgili detaylı bir rapor açıklandı. Bu rapora göre Barça bu yaz transferlere tam olarak 157,25 milyon avroluk bir bütçe harcadı.

Listede Luis Suarez’e 81,25 milyon avro harcandığı ifade edilirken, Liverpool’dan yapılan açıklamada ise asıl bedelin 94 milyon avro olduğu söyleniyor.

Aşağıda da Barça’nın bu yaz sattığı oyunculardan 79 milyon avroluk bir gelir elde edildiği belirtiliyor.