SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Teniste Macaristan’da düzenlenen Davis Cup Avrupa 3. Grupları’dan çıkarak seviye atlayan Türk Milli Takımı, Şubat 2015’te kupada mücadele edeceği Avrupa-Afrika 2. Grupları için hazırlanıyor.

Bu grupta kalıcı olabilmek ve daha da yukarı tırmanabilmek için İstinye’de bulunan Türkiye Tenis Federasyonu Ulusal Kamp Merkezi’nde kamp yapan milli takımın aday kadrosunda Altuğ Çelikbilek, Anıl Yüksel, Barış Ergüden, Barkın Yalçınkale, Berk Iliescu,Cem İlkel, Çağatay Sami Söke, Durukan Durmuş, Efe Yurtaçan, Gökberk Ergeneman, Mert Adanalı, Mert Altınalev, Muhammet Haylaz, Sarp Ağabigün, Sefa Suluoğlu, Taha Erun ve Tuna Altuna bulunuyor.

Milli takım antrenörü Slovak Dominik Hrbaty, organizasyonda mücadele etmek için en iyi performansı sergileyen oyuncuları seçeceğini belirterek, “Gelecekte öğrenebilme ve öğretebilme kapasitesi yüksek, daha iyi tenisçi olma potansiyeline sahip isimleri seçeceğiz. Gelecekte önemli turnuvalarda boy gösterebilecek isimleri çıkarma amacındayız. Belki de geleceğin Türkiye bir numarası bu kamptan çıkacak” diye konuştu.

Zor bir grupta mücadele edeceklerini dile getiren Hrbaty, şunları kaydetti:

“Yeni yükseldiğimiz grup, şuan için zor bir grup. Eğer bir üst gruba da yükselebilirsek benim açımdan sürpriz olur. Çünkü şuan bunun için yeterli sadece bir oyuncumuz var. Marsel İlhan ilk 150’deki tek tenisçimiz. Diğer sporcularımız henüz gelişim aşamasındalar. Bu grupta başarılı olabilmek için aynı seviyede en az iki oyuncuya ihtiyacımız var. Marsel İlhan oynamak isterse Davis Cup’ta istediği zaman kadroya girer. Umarım takımımızdaki yerini alır çünkü o kadromuzda olmazsa sadece kortta önemli bir oyuncu kaybetmiş olmayacağız, aynı zamanda diğer tenisçilerimize örnek olabilecek, onlara nasıl daha iyi tenis oynanacağını gösterecek bir ismi de kaybetmiş oluruz. Açıkçası takımımızın ona ihtiyacı var.”

Milli takım kaptanı Haluk Akkoyun ise tecrübeli ve genç tenisçileri kaynaştırıp, geleceğin Davis Cup takımını oluşturabilmek istediklerini belirterek, oynayacakları grup maçlarında başarı sağlamak istediklerini kaydetti.