SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TFF’den Riva’ya yeni yatırım

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan işbirliği çerçevesinde hayata geçirilecek Meral-Celal Aras Spor Lisesi'nin inşası öncesi önemli aşamayı geride bıraktı.

Güncellenme: 16:58, 31/08/2014
TFF’den Riva’ya yeni yatırım

Riva’daki TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Tesisleri’nin yanına yapılacak Meral-Celal Aras Spor Lisesi’yle ilgili protokol, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, TFF Başkanı Yıldırım Demirören ve Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in katıldığı törende imzalandı.

Katılımcılara hitap eden Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, “Bugün, geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimiz adına yapılacak hayırlı bir başlangıç vesilesi ile bir araya geldik. İstanbul ilimize Aras Akaryakıt Satış ve Dağıtım Pazarlama AŞ tarafından Sayın Meral Aras hanımefendi ile merhum Celal Aras beyefendi adına yaptırılacak olan Spor Lisesi’nde TFF ile yürütülecek ortak çalışmalara ilişkin, işbirliği protokolü imza töreninde olmaktan büyük mutluluk duyuyorum” dedi.

Dün olduğu gibi bugün de yarınların Türkiyesini inşa edecek gençlerin yetiştirilmesi, Türkiye’nin çağdaş uygarlığın önemli ve vazgeçilmez bir üyesi olmasının çok yönlü, nitelikli bir eğitimle mümkün olacağını kaydeden Bakan Avcı, şöyle devam etti:

“Hükümet olarak da bunun bilinciyle eğitimi en öncelikli alan olarak görüyor, bunun gereklerini yerine getirme adına bütçede en büyük payı eğitime ayırıyoruz. En iyi, en hayırlı yatırım, insana yapılan yatırımdır. İnsana yapılan yatırım ise ülkenin geleceğine yapılan yatırımdır. Bunun için de eğitim diyoruz, spor diyoruz ve sanat diyoruz. Yine bu amaçlarla TFF ile bugün önemli bir işbirliğine imza atacağız. Bu okula alınacak öğrencilerin, mevzuat doğrultusunda TFF yetkilileriyle birlikte belirlenecek olması da ayrı bir önem taşıyor. İnşallah örnek bir proje olacak. Bu uygulamayı, başarılı bir şekilde hayata geçirdiğimiz takdirde, branşlaşmayı mümkün kılacak şekilde ülkemiz genelinde yaygınlaştırılmasını sağlayacağız.”

Geleneksel olan ve bilgi yüklemeye yönelik eğitim anlayışını terk ettiklerini anlatan Avcı, “Okul ve türünün özelliğine göre öğrenciyi merkeze alan anlayışla, eğitimi bugünün taleplerine duyarlı hale getirmeye çalışıyoruz. Çocuklarımızın, ilgi, beceri ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alabilmeleri için imkanlar sağlamak istiyoruz. Program ve materyal sağlama çalışmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

 DEMİRÖREN: “BELKİ DE FUTBOLDA MODERN BİR ÇAĞ AÇIYORUZ”

TFF Başkanı Yıldırım Demirören de Riva’ya inşa edilecek Meral-Celal Aras Spor Lisesi’ne büyük önem verdiklerini aktardı.

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in, sık sık dile getirdiği ancak iyi niyetli girişimlerine rağmen sonuç alamadığı bir hayalini bu projeyle hayata geçireceklerini vurgulayan Demirören, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin en çağdaş futbol lisesini, TFF Meral-Celal Aras Spor Lisesi’ni inşa ediyoruz. Belki de futbolda modern bir çağ açıyoruz. Birazdan protokolüne imza atacağımız okul, Türk futbolunun geleceği için atılmış, cesur, öncü bir adımdır. Bildiğiniz gibi, futbola yetenekli gençlerimiz ve ailelerinin en önemli sorunlarından bir tanesi, okul eğitimi ile futbolu birlikte sürdürebilmektir. İşte bu lise, mevcut bu soruna son verecek özelliklere sahiptir. Milli Eğitim Bakanlığımızın büyük desteği, Aras Ailesi ve şirketlerinin önemli yardımlarıyla hayata geçirilecek lisede, Milli Eğitim Bakanlığı müfredatı ile futbol okullarının müfredatını bir araya getiriyoruz. Böylece, örnek bir sporcunun sahip olması gereken tüm donanımları tek bir çatı altında kazanmasını sağlayacağız. Bir yandan eğitimlerini sürdürürken, diğer yandan antrenmanlarını en iyi şekilde yapabilecekler. Burada iyi sporcular kadar, iyi bireyler de yetişecek. Yetenekleri kadar karakterleriyle de topluma örnek olacak, ülkemizi uluslararası platformda hakkıyla temsil edecek özellikler kazanacaklardır.”

Projesi hayata geçirilmeye başlanan okulun bir başlangıç olduğuna dikkati çeken Demirören, “Amacımız, bu noktadan hareketle, en kısa zamanda bu modeli tüm Türkiye’de yaygınlaştırmak olacaktır. Spor eğitimini, 12 yılık eğitim süresinin tamamını kapsayacak şekilde geliştirmek, yetenekli bir gencin ilkokuldan üniversite çağına kadar eğitimini tamamlayabileceği futbol kampüsleri oluşturabilmek de başka bir vizyonumuzdur” dedi.

Törenin sonunda, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından okulun yapımını üstlenen Aras Ailesi adına Evrim Aras’a teşekkür plaketi verildi, ardından Bakan Avcı ve Demirören hazırlanan protokolü imzaladı.

Yayınlanma Tarihi:15:34,