SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye A Milli Kadın Basketbol Takımı, 2014 FIBA Dünya Şampiyonası hazırlık turnuvası maçlarının oynanacağı Ankara Spor Salonu’nda son antrenmanını yaptı.

A Milli Kadın Basketbol Takımı Başantrenörü Ceyhun Yıldızoğlu’nun yönetiminde yaklaşık 2 saat süren antrenmanın ilk 30 dakikası basına açık tutuldu. Kuvvet ve kondisyon antrenmanı yapan “Potanın Perileri” idmana açma-germe ile başladı. Topla ısınma sonrası iki grup halinde dar alanda pas çalışması yapan milliler, turnike ve taktik çalışmalarıyla antrenmana devam etti.

Şampiyonaya saatler kala heyecanın arttığı milli takımda, basketbolcuların hırslı oldukları görüldü.

Başantrenör Yıldızoğlu, yaptığı açıklamada, İstanbul’daki antrenmanların ardından İtalya’nın Bormio kentinde idmanlara devam ettiklerini belirtti.

Şampiyonaya az bir süre kaldığını ifade eden Yıldızoğlu, “Şu an her şey planladığımız gibi gidiyor. Oyuncularımın konsantrasyonu ve motivasyonundan oldukça memnunum. Oyuncularımızın hepsi, üzerilerindeki misyonun farkındalar ve ellerinden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyorlar” dedi.

Yıldızoğlu, sakatlıklarla ilgili ufak tefek sıkıntıların olduğunu dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti:

“Kuanitra Holingsvorth’ın kasığında bir problem vardı. Yaklaşık 15 gün bizimle çalışamadı. Şimdi hazırlıklarına başlıyor. Bunun dışında bazı oyuncularımızla ilgili sıkıntılar oldu ama hiçbiri şampiyonada oynamalarına engel değil. Hazırlık turnuvasında yer alan takımlardan Japonya ile 4 gün önce bir maç yaptık ve maalesef kaybettik. Japonlar, doğru ve hızlı bir basketbol oynayan bir ekip. Belarus ve Çek Cumhuriyeti takımlarını da yakından tanıyoruz. İki takımın güçlü ve zayıf noktalarını biliyoruz. Bizim için güzel bir turnuva dönemi geçecek diye düşünüyorum. 3 maç da bize fayda sağlayacaktır. Son derece keyifli bir turnuva geçecek.”

Olimpiyat vizesini Ankaralı seyirciler karşısında aldıklarını hatırlatan Yıldızoğlu, “Ankaralılar bizi her zaman fazlasıyla desteklemişlerdir. Olimpiyatlarda çok iyi bir mücadele vermiştik. Dünya Şampiyonası’nda hedeflerimize ulaşmamız için turnuvalarda ve ilk ayak maçlarında iyi oynamamız gerekiyor. Ankara taraftarı bizde çok güzel izler bıraktı. Onların desteklerine layık olmaya çalışacağız. Umarım taraftarımız için, seyretmekten keyif aldıkları ve gurur duydukları takım oluruz” diye konuştu.

Destek isteği

Milli takım sporcusu Tilbe Şenyürek de Ankara’da dünden itibaren antrenman yaptıklarını belirterek, “İstanbul’daki Zafer Kupası çok iyi geçti, 3’te 3 yaptık. Orada eksiklerimizi gördük. Bu hazırlık turnuvasında da eksiklerimizi gidermeye çalışacağız hem de seyircimiz önünde daha kaliteli turnuva geçirmeyi hedefliyoruz” dedi.

Milli basketbolcu Esra Ural ise Ankara hazırlık turnuvasından 3’te 3 yapmayı hedeflediklerini kaydederek, Ankaralı basketbolseverler karşısında oynayacaklarını hatırlattı. Taraftarın desteğini arkasına alacaklarına dikkat çeken Ural, “Onlar bizim 6. adamımız olarak destek verirlerse, maçları kazanmak daha kolay olacaktır” ifadesini kullandı.