SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Geleneksel Spor Dalları Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye Şampiyonası Atlı Cirit çeyrek final Erzurum grup müsabakaları tamamlandı.

Erzurum cirit sahasında cuma günü başlayan ve bugün sona eren müsabakalarda Manisa Selendi Beypınar Atlı Cirit Spor Kulübü grubu yarı finale yükseldi.

Grupta bulunan Kocaeli Çayırova Anadolu Atlı Cirit Spor Kulübü ile Balıkesir Sındırgı Atlı Cirit Spor Kulübü’nü puanlamada geride bırakan Erzincan Fatih Atlı İhtisas Spor Kulübü de bir üst tura çıkmaya hak kazandı.

Federasyon başkanı Alpaslan Ceylan, müsabakaların ardından yaptığı açıklamada, çeyrek final müsabakalarının aynı zamanda 2015’te hayata geçirmeyi planladıkları cirit liginin altyapısını oluşturduğunu söyledi.

Çeyrek final Erzurum grup müsabakalarının başarılı geçtiğini belirten Ceylan, şöyle konuştu:

“Türkiye’de ciridin hak ettiği yere gelmesi adına yapılan çalışmalarımızda sona geldik. Bu çalışmalar sayesinde federasyon olarak ligin açılması için gereken adımlar atıldı. Artık Türkiye cirit liginin 2015’te başlaması için iki aşama kaldı. Birincisi bakanlığın görüşü, ikincisi kulüplerin görüşü. Grup müsabakaları ise ligin altyapısını oluşturdu. Lig olursa kulüplere ciddi bir ekonomik katkı sağlanması gerekecek. Takımlar sponsor bulabilecek ve kendilerine maddi destek sağlayabilecek.”

Ceylan, Türkiye’de cirit takımı kurmak isteyen 6 şehrin federasyona başvurduğunu ifade ederek, altyapı desteğinin sağlandığı takımların müsabakalara katılmaya başlayacağını dile getirdi.