SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alsancak Stadı’nın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılması sonrası Altaylı taraftarlar statta protesto gösterisi yaptı.

Alsancak Stadı’nda toplanan Altaylı taraftarlar, “Alsancak tarihtir yok edilemez” şeklinde tezahüratlarla Alsancak Stadı’nda tekrar futbol oynanması gerektiğini söyledi. Stadın kiracısı durumunda olan Altay Kulübü’nün Başkanı Aslan Savaşan, yaptığı açıklamada, yüz yıllık kulüplerinin hakkının yenmeye çalıştığını ileri sürdü.

Buna “Dur” diyeceklerini kaydeden Savaşan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alsancak Stadı’ndan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. İzmir’i sevenlerin de arkamızda olduğuna inanıyoruz. Biz burada neden deprem testinin yapıldığını bilmiyoruz ve anlam veremiyoruz. Alsancak’a başka şeyler mi düşünülüyor onu da bilmiyoruz ve stadımızı geri istiyoruz. Gerekirse güçlendirme, gerekirse yapılandırma veya daha değişik fikirlerle 3-4 ay için stadımızı geri istiyoruz. Stadımız zemin olsun ve diğer imkanlarıyla başka statlardan çok iyi durumda. Bu oyuna gelmeyeceğiz ve Alsancak’tan vazgeçmeyeceğiz.”

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş da Alsancak Stadı’nın İzmir’in en önemli noktalarından birisi olduğunu söyledi.

Alsancak Stadı’nın ve Altay’ın kent belleğinde önemli yerler işgal ettiğini ifade eden Pekdaş, şöyle konuştu:

“Kent tarihini yok ederseniz kenti de yok edersiniz. Biz Alsancak Stadı’nın Altay’ın kent belleğindeki izi nedeniyle yaşamasını istiyoruz. Stadı güçlendirebiliriz, yeniden yapılabilir ama bu statta çok anılar var. Alsancak Stadı Türk futbolu ve İzmir futbolunda önemli anlarına tanıklık etmiştir. Geçmişi unutursak, geleceğimiz de olmaz.”

CHP İzmir Milletvekili Alaattin Yüksel de Alsancak Stadı ile ilgili her sene bir şeyin gündeme getirildğini ileri sürerek, “Bu stadyumun tek çözümü stat olarak kalmasıdır. Bunu parlamentonun gündemine de taşıyoruz. Türkiye’de başka depreme dayanıksız stat var mı yok mu. Bir tek bu stadı mı ölçtüler, bakanlara soracağız. Alsancak Stadı’nın durumu siyaset konusu yapılmaması gerekir. Yerel yönetimler, hükümet temsilcileri, İzmir milletvekilleri hepimiz bir araya gelelim” dedi.

İzmir Spor Güvenlik Kurulu, daha önce, uzmanların can güvenliği tehdidi ve güçlendirilmesinin ekonomik olmayacağı yönündeki raporu üzerine, 2014-2015 sezonundaki futbol maçlarının mevcut şartlarda Alsancak Stadı’nda oynanmaması kararı vermişti.