SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

DIŞ HABERLER

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın 2016 Avrupa Şampiyonası elemeleri ilk maçında İzlanda ile deplasmanda oynayacağı karşılaşma öncesi hiç beklenmedik bir gelişme yaşandı.

 

Milliler’in 9 Eylül 2014 tarihinde konuk olacağı İzlanda’da Bardarbunga Yanardağı faaliyete geçti. Volkanın üzerinde yer alan belirli bölgelerde uçuşlar iptal edildi. Hava trafiğine kapatılan küçük bir bölgenin dışında uçuşlar devam ediyor. Ada ülkesinde yer alan havaalanları ise şimdilik açık durumda.

Geçtiğimiz günlerde başlayan küçük depremlerin ardından faaliyete geçen yanardağda, saatler ilerledikçe faaliyet artıyor. Konu ile ilgili açıklama yapan yetkililer, çok ciddi kül çıkışı olmadığını belirtse de hava trafiğinde alarm seviyesi kırmızıya yükseltildi.

 

BU İLK DEĞİL

İzlanda’da yaşanan yanardağ felaketi ilk kez gerçekleşmiyor. Dört yıl önce Eyjafjallajokull Yanardağı’nın faaliyete geçmesi sonrası önce ülkede sonra da Batı Avrupa’da kaosa sebep olmuştu.

Önce Avrupa-Kuzey Amerika arasındaki uçuş trafiğini, daha sonra da çıkan bulutların Avrupa'ya yönlenmesiyle Batı Avrupa'daki uçuşları son derece olumsuz etkilemişti. 100 binden fazla uçuş iptal olmuş, 8 milyon dolayında kişi havaalanlarında günlerce bu iptal ve rötarlardan etkilenmişti.

Yayınlanma Tarihi:13:02,