SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Passolig ile ilgili şok karar

Reklam Özdenetim Kurulu, Fenerbahçe taraftarı Mehmet Sencer Az'ın başvurusu üzerine, Passolig reklamlarının, 'kişilik haklarına saygı' maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle durdurulmasına karar verdi.

Güncellenme: 17:47, 29/08/2014
Passolig ile ilgili şok karar

Fenerbahçe taraftar grubu ‘Sol Açık' üyelerinden Mehmet Sencer Az, Passolig reklamlarının 6502 sayılı yasa, ilgili yönetmelik ve Uluslararası Uygulama ve Esasları'na aykırı olduğu gerekçesiyle 12 Ağustos 'ta Reklam Özdenetim Kurulu'na başvurdu. Gerekli düzeltmeler yapılana dek reklamın durdurulmasını talep eden Az, yaptığı başvuruda;

1. Reklamda henüz passolig kart almayan taraftar kitlesinin şiddete eğilimli, fanatik ve kural tanımaz eğilimleri olan kişiler olarak yansıtıldığı.

2. Reklamda ürünün değeri ve tüketici tarafından ödenecek toplam fiyat bakımından yanıltıcı ibareler yer aldığı. 3. Reklamda, kartın bir banka kartı olduğunun ve reklam verenin banka kimliğinin belirli olmaması ve açıklanmadığı. 4. Reklamda e-bilet sisteminin uygulandığı liglerde mücadele eden bütün futbol kulüplerinin onayı alınmaksızın, tüm kulüplere ait amblem ve logolarının kullanıldığı yönünde itirazda bulundu.

‘ÖZDENETİM ESASLARI’NA AYKIRI BULUNDU

Posta gazetesinde yer alan habere göre, Reklam özdenetim kurulu da Fenerbahçe Sol Açık üyesi Mehmet Sencer’in başvurusuna şu yanıtı verdi…

Passolig, stat reklam filminde, güvenlik görevlisi ve taraftar karakterlerin arasında geçen, “-T.C. kimlik numaranı biliyor musun?”, “– “Biliyorum tabii, her yere veriyorum” şeklindeki diyalog T.C. kimlik numarasının her yere verilebileceği izlenimi yaratması açısından sakıncalı bulunmuştur.

Oysa ki, kişisel veri toplarken toplanan veriyi korumak için gerekli kurallara ve düzenleyici yasalara uygun davranılmalı ve tüketiciler nezdinde de yaşanabilecek olumsuz örneklerin önüne geçilmesi için kişisel verilerin hangi durumlarda paylaşılması gerektiği konusunda tüketicilerin bilinçlendirilmeleri gerekmektedir.

Fakat reklamda yer alan ifade ile T.C. kimlik numarasının her yere verilebileceği şeklinde tüketicilerin yanlış yönlendirildiği görüşüne varılmış ve reklamdaki kullanım, “Verinin Korunması ve Kişilik Haklarına Saygı” başlıklı Özdenetim Esasları'na aykırı olarak değerlendirilmiştir.”

Kurul görüşü reklam verene iletilmiş, reklam filmlerinde gerekli düzeltmeler yapılmadıkça bu hali ile yayınlanmaması istenmiştir.

Yayınlanma Tarihi:17:34,