SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Çaykur Rizespor Kulübü Başkanı Metin Kalkavan, “Ligin başlangıcı önemli değil, önemli olan sonunda nerede bitirdiğimizdir. İnşallah bu sene iyi bir başlangıç yaparız. İnişi çıkışı bol olan değil, daha istikrarlı ve daha düzgün bir çizgide gitmek istiyoruz” dedi.

Kalkavan, İyidere ilçesinde bir restoranda, kulüp başkanvekili Halim Mete ve kulüp basın sözcüsü Aykut Ferah ile düzenlediği basın toplantısında, geçen sezon uzun süre galip gelemediklerini, bu sezon böyle bir şeyi arzu etmediklerini belirtti.

Bundan sonra transfer yapmayacaklarını ifade eden Kalkavan, şunları söyledi:

“Şu an kadromuz 25 kişi. 3 kaleci ile birlikte 24 hedefimiz vardı. Bir fazlayız ama şu an göndereceğimiz futbolcu yok. Göndereceğimiz futbolcuları gönderdik. Her futbolcu bizim için önemli. Çok nokta atışı bir transfer politikası izledik. transfer yapmak için transfer yapmadık. İnce eleyip sık dokuduk. Son 3 tanfer son bir haftada geldi. Teknik kadro ile uyumlu çalıştığınız zaman farklı şeyler gelişebiliyor. Bir taraftan seyirci, kamuoyu ve teknik kadronun baskısı geldiği zaman hata yapma riskiniz artıyor. İki politika var ya çabuk transfer yapacaksın yüksek maliyete katlanacaksın ya da sabırlı olacaksın istediğini alamazsan ikincisini alacaksın. Mutlaka sabırlı olmak lazım. Bu seneki politikamız daha çok maliyet, artı sabır üzerinde kuruldu.”

Kalkavan, isteyip yapamadıkları konulardan birinin altyapı çalışmaları olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Altyapı tesislerimiz ortalamanın altında değil ama istediğimiz seviyede de değil. Mali yapı düzenimiz oturduğu zaman inşallah yaparız. Bugün ki şartlarla açık verilen bir bütçe yapmak çok kolay değil. Bugün 24-25 milyon lira borcumuz var. Futbolcularımızı sattığımız zaman bu borcu kapatırız. 8-9 milyon avroyu konuşuyoruz. Bugün ki takımın değeri bu rakamın üstünde. Bir taraf aktif ve pasif baktığımız zaman pasifte borcumuz var. Aktif de de varlıklarımız oluştu. 27 milyon lira borçla devraldığımız takımın aktif pasifinde çok ciddi açık vardı. 8-10 milyon yapmayan bir takım vardı. Bugün geldiğimiz noktada 27 milyon lira borca karşılık bugün takımı bire bir satalım 30 milyon liranın üstünde satarız. Takımız değer olarak 11-12 milyon avronun altında değil.”

Hedeflerinin Avrupa Kupalarında oynamak olduğunu vurgulayan Kalkavan, şöyle devam etti:

“Başkan olarak şehri kulüp ile kenetleme gibi bir gayretim yok. Bir insana zorla bir şeyi sevdiremezsiniz. Biz gereğini yaparız. Gelen gelir gelmeyene teşekkür ederiz.

Herkes şehirle bütünleşmeyi soruyor. Yok kapıları açacağız. Üzerine bir de yanlarında on tane istediğiniz yakınınızı bedava maça sokun diyeceğiz. Seyirci gelecek. Yok böyle bir şey. O dönemler bitti. Bedavacılık da bitti. Popülizm de bitti. Takımına sahip çıkmayanın konuşmaya da hakkı yok. Gelip bağırıp çağıracaksa küfür edecekse ve bizim kurallarımızın dışında hareket edecekse zaten hiç gelmesin. Ağzına geldiği gibi bağırıp çağıracak, sonra kulüp ceza ödeyecek. Ne veriyorsun ki kulüp senin için ceza ödesin.”