SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

2015 Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda (Eurobasket 2015) yer alacak tüm milli takımlar belli oldu.

Eurobasket 2015 elemelerinde 2. tur maçlarının sona ermesinin ardından 13 takımın daha turnuva finallerinde yer alması kesinleşti. Böylelikle, turnuvada yer almayı önceden garantileyen 11 takımla Eurobasket 2015’te mücadele edecek 24 takımın tümü belirlenmiş oldu.

Gruplarında liderliği son maçlarına çıkmadan önce garantileyen Bosna Hersek, Belçika, İsrail ve Letonya’nın ardından Gürcistan, İtalya ve Polonya da son karşılaşmalarını kazanarak şampiyonaya katılma hakkını elde etti.

Gruplarda en iyi averaja sahip 2. sırada yer alan 6 takım arasına giren Makedonya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, İzlanda, Hollanda ve Rusya da Eurobasket 2015 finallerine kaldı.

Hollanda, 1989’un ardından yeniden turnuvada yer almayı başarırken, İzlanda ise tarihinde ilk kez bir Avrupa Basketbol Şampiyonası’na katılacak.

Geçen sezonun yaz döneminde oynanan FIBA Dünya Kupası elemelerinde 1. turu ilk sırada tamamlayan Türkiye, Hırvatistan, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Litvanya, Sırbistan, Slovenya, İspanya, Ukrayna ve Estonya, Eurobasket 2015’e katılmayı önceden garantilemişti.

EuroBasket 2015’e katılacak ülkeler şöyle:

Türkiye, Belçika, Fransa, İsrail, Rusya, Bosna Hersek, Makedonya, İtalya, Sırbistan, Hırvatistan, Gürcistan, Letonya, Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Litvanya, İspanya, Estonya, Yunanistan, Hollanda, Finlandiya, İzlanda, Polonya, Ukrayna.

Yayınlanma Tarihi:17:39,