SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bursaspor Teknik Direktörü Şenol Güneş, Galatasaray’ı konuk ederek başlayacakları 2014-2015 sezonuna ilişkin, “İlk 5 maçta alacağımız puanlar ile oynayacağımız oyun, ligin haritasını bize gösterecektir” dedi.

Güneş, Özlüce Tesisleri’nde düzenlediği basın toplantısında, 2014-2015 sezonunun Türk futboluna güzellikler ve yeni bir anlayış getirmesini diledi.

Yeşil-beyazlı kulüpteki görevine yaklaşık iki ay önce başladığını hatırlatan Güneş, “Lige iyi başlamak ve iyi bitirmek istiyoruz. İlk 5’te olmak ve Avrupa’da yarışmak; başlıca hedefimiz. Büyük bir şehirde ve takımda olduğumu biliyorum. Bu süreçte bu kente en uygun takımı oluşturmak için çok çalıştık” ifadesini kullandı.

Kamp ve hazırlık döneminin çok verimli geçtiğini dile getiren Güneş, takımın önemli bir mesafe katettiğini vurguladı.

Henüz ideal 11’i oluşturamadıklarını anlatan Güneş, şöyle devam etti:

“Oyun ve düşünce anlamında mesafe aldık. Forvete acil bir oyuncu almamız gerekiyor. ‘Bu hafta içinde olur’ diye bekliyoruz. Elimizdeki bazı oyuncuların gidip kalma durumları var. Taiwo, transfer görüşmesi yapmak için Çin’e gitti. Henüz bir sonuç alınamadı. Gitme modunda olan, oynamaya hazır bir Taiwo var. Frey’in bizimle böyle bir görüntüsü şu anda yok ama Taiwo’nun gidebileceğini düşünüyorum. Alacağımız oyuncu forvet olacak. Bu zenginliğe ihtiyacımız var. Bir oyuncu mutlaka kazanmak zorundayız. Ciddi boyutta sakatımız yok. Cezalı olarak da sadece Şamil var. Takımın genel durumu bu.”

“MÜSABAKAYA EKSİK SEYİRCİLİYLE ÇIKACAĞIZ”

Güneş, Galatasaray karşısında alabilecekleri 3 puanın, takıma moral olacağını bildirdi.

Sezona 3 puanla başlamak istediklerine değinen Güneş, “İlk 5 maçta alacağımız puanlar ile oynayacağımız oyun, ligin haritasını bize gösterecektir. Hayallerimiz var. İlkeli davranacağız, cesur olacağız ve fair play duygusu içinde yarışacağız. Oyuncularımızın ve seyircilerimizin bu konuda örnek olmasını bekliyoruz. Rakiple itişmeyen, hakemle konuşmayan futbolcu profili olmalı. Ortak hedefimiz; sevgi, saygı hoşgörü olacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Antrenman eksikliği bulunan Holmen ve Josue’yu sarı-kırmızılı ekibe karşı ilk 11’de sahaya sürmeyi düşünmediğini aktaran Güneş, Türkiye Futbol Federasyonunun öngördüğü ceza gereği stadın bir bölümüne taraftar alınamayacağını dile getirdi. Bu açığı, diğer bölümlerde maçı izleyecek taraftarların kapatacağına inandığını söyleyen Güneş, şunları kaydetti:

“Müsabakaya eksik seyirciyle çıkacağız. Seyirci sayısının az olmasının, bize destek olan taraftarların çok ses getirmesini engellemeyeceğini düşünüyorum. Liglerde Passolig olayı var. Bu, tüm takımları etkileyecektir. Zamanla herkes alışacaktır. Futbol izlemek için engel olmaması gerekiyor. Bizim de anlamaya çalıştığımız bir uygulama. Sahaya gelen taraftarların bundan rahatsız olmaması gerekiyor ama biraz daha açık anlatılmalıydı. Umarım tribünlerin dolduğu, her maçı kazanma anlayışıyla sahaya çıktığımız bir lig yaşarız. Hiç kimsenin burnu kanamadan, taraftarların keyif aldığı, bizim de oynadığımız oyunun rakiplerin de saygı duyacağı bir futbol olur.”

AYDIN KARABULUT VE UMUT BULUT

Kadro dışı bırakılan Aydın Karabulut’la ilgili bir soru üzerine Güneş, geldiği ilk günden bu yana onu Bursaspor’a azami ölçüde yararlı olacak şekilde çalıştıklarını bildirdi.

Karabulut’ta, takıma ait olma duygusunu görmediğine dikkati çeken Güneş, “Böyle bir oyuncunun, Bursaspor’a transfer olduğu halde ait olma duygusu yaşamayan futbolcunun bizimle olmasını doğru bulmadığımı söyledim” diye konuştu.

Güneş, Umut Bulut ile görüşmesinde, takımından ayrılmak istemediğini söylediğini aktararak, “Bunu söylemişti ama Galatasaray’da oynamıyor. Umut’u bırakma durumu varsa almak isteriz ama ekonomik anlamda da maliyeti yüksek bir oyuncu. Bunun üzerinde bir yoğunluk yok” görüşünü iletti.

Civelli, Frey ve Taiwo’nun, kulüp bulmaları halinde ayrılmalarına onay verdiğini ifade eden Güneş, bu konuda henüz net bir gelişme yaşanmadığı bilgisini verdi.

Şenol Güneş, Civelli’nin iyi çalıştığını belirterek, şöyle konuştu:

“Civelli’nin gidip gitmemesi durumuna göre de transfer yapmamız gerekiyor. Bize olumsuzluğu yok. Son günlerde kulüp bulduğu ve görüşmeler yapıldığı söylendi. Yüzde 50 durumu var. Gidecekse başka oyuncunun oynamasını engellemek olmaz. Transfer durumu olursa değerlendiririz. Kalırsa da bizim oyuncularımızdan biri. Oynama şansı olacaktır. Frey’i ilk ilk 11’de düşünmüyorum. Diğer kalecilerimiz eksik kalırsa Frey de iyi olursa şans bulabilir. Transferle ilgili isim söylemek istemiyorum ama yabancı olarak 4-5 oyuncuyla görüşme var. Gelebilecek oyuncunun buraya geldiği halde gelmediği bir transfer yaşadık. Son ana kadar olabilecek oyuncu olmayabiliyor. Transfer böyle bir şey.”