SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş turu geçerse para yağacak!

Hem Türkiye hem de Beşiktaş adına büyük önem taşıyan bu karşılaşma, Beşiktaş'ın kasasına girecek para miktarına da doğrudan etki edecek.

Güncellenme: 15:54, 27/08/2014
Beşiktaş turu geçerse para yağacak!

Yeni sezona iyi bir başlangıç yapan Beşiktaş, mali açıdan sıkıntı yaşadığı bir dönemde, önemli bir gelirin hemen eşiğinde bulunuyor.Siyah-beyazlılar Şampiyonlar Ligi 3. Ön Eleme Turu’nda Feyenoord’u eleyip play-off’lara kalmayı başardığı için, UEFA’dan 2.1 milyon Euro kazandı.

Beşiktaş, Arsenal’i de eleyip Şampiyonlar Ligi Gupları’na kalmayı başarırsa, doğrudan 8.6 milyon Euro daha kazanacak. Böylece gelirini 10.7 milyon Euro’ya yükseltecek.

Grup aşamasında ise UEFA, her galibiyete 1 milyon Euro prim veriyor. Gruptaki her bir beraberliğin değeri ise 500 bin Euro.

Gruptan çıkıp son 16’ya kalan takımlar, toplam performans ödülü üzerine 3 buçuk milyon Euro daha alıyor. Çeyrek final primi 3.9 milyon Euro, yarı final ödülü 4.9 milyon Euro. Şampiyonlar Ligi Finali'ni kazanan takım son olarak 10 milyon 500 bin Euro kazanırken, diğer finalist ise 6 buçuk milyon Euro almaya hak kazanıyor.

Gruplara kalması durumda Beşiktaş’ın performansına bağlı olası gelirlerinin yanısıra bir de, televizyon yayın ve pazarlama havuzundan elde edeceği kaynak var. Galatasaray, Şampiyonlar Ligine doğrudan katıldığı için, yayın gelirinden Aslan payını yani, yüzde 60’lık kısmı alacak. Eğer Beşiktaş gruplara kalırsa, havuzdan yüzde 40 yayın geliri elde edecek.

Türk temsilcilerinin bu sezon yayın havuzundan alacağı payın, önceki sezona göre yüzde 22 artışla 7.8 milyon Euro olması bekleniyor.

Bu rakamın yüzde 40’ı ise, 3 milyon 120 bin Euro’ya denk geliyor. Bu da Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi Grupları'na kalması halinde toplam gelirinin 14 milyon Euro seviyesinde olacağı anlamına geliyor.

Beşiktaş Şampiyonlar Ligi’ne kalamazsa, 7.8 milyon Euro civarında olması beklenen yayın gelirinin tamamını Galatasaray kazanacak.

Ntvspor