SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / amkspor.com

TFF Süper Kupa finali, son şampiyon Fenerbahçe’nin, kupanın son sahibi Galatasaray’ı penaltı atışları sonrası 3-2 üstünlük sağlaması ile sonuçlandı. Ancak karşılaşma, sonuçtan çok yine yaşanan olaylar ile hafızalarda yer etti.

Oysa her şey oldukça iyi başlamıştı. Türkiye Futbol Federasyonu, yönetime geldiğinden beri en olumlu icraatını gerçekleştirmişti. Maçın geliri Soma’da yaşanan faciada hayatını kaybeden işçilerin ailelerine bağışlanacaktı. Maç öncesi de iki takım kaptanları ve teknik adamları, duygusal mesajlar ile finalin anlam ve önemine vurgu yapmışlardı.

Her zamanki gibi bu hareketler maç öncesinde kaldı. Hakemin düdüğü ile Soma’da hayatını kaybeden işçilerin aileleri unutuldu. Futbolcuların çoğu ortamı gerdi, taraftarlar sahaya yabancı madde yağdırdı, hakem maçı yönetmekten çok idare etmeyi seçti, kötü zemin futbolu katletti. TFF de maçı patates tarlasını andıran bir stadyuma alarak, kendisinden beklendiği gibi, doğru bir kararı bile yanlış yönetmeyi başarmıştı.

Ne sosyolojik ne de dini bir altyapısı olmayan, sonradan yaratılmış iki ezeli rakip arasındaki rekabetin çirkin yüzü ortaya çıktı. Maç birçok kez sahaya atılan yabancı maddeler nedeniyle durmak zorunda kaldı. Soma mesajları ile başlayan karşılaşma keyifsiz, tatsız ve gergin bir mücadeleye dönüştü.

Tek kelime ile REZALET! olarak adlandırılabilecek bir derbi yaşadık yine… Gelecek sezon ile ilgili az da olsa fikir veren Süper Kupa finali gösterdi ki, iki takımda da gerginlikten beslenen isimler olduğu sürece bu REZALET!’i sezon boyunca çekeceğiz.

Yayınlanma Tarihi:10:45,