SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından organize edilen 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nın 9. gününde Türkiye Milli Takımı, bir gümüş, iki de bronz madalya kazandı.

Çin’in Nanjing kentinde düzenlenen ve 27 Ağustos’ta sona erecek oyunların 9. gününde, Türkiye Milli Takımı’ndan 10 sporcu, 4 dalda yarıştı.

Güreşte grekoromen stil 42 kiloda mindere çıkan Fatih Aslan, Ukraynalı Oleksii Masyk’ı 3-1, Amerikan Samoası’ndan Jordan Tafa’I Leilua’yı 4-1 ve Cezayirli Habib Slimane Belghelam’ı 4-0 ile geçerek adını finale yazdırdı. Aslan, Kuzey Koreli Ri Seung’a 3-1 yenilince gümüş madalyayla yetinmek zorunda kaldı.

Erkekler grekoromen stil 50 kiloda Uğur Beytekin, Dorin Cojocari’yi mağlup etmesine rağmen Azeri Jabbar Najafov ve İranlı Mohammadreza Aghaniachari’ye yenildi ve klasman müsabakasına kaldı. Brezilyalı Calebe Correa’yı yenen Beytekin 5. oldu.

Boks müsabakalarında ise Türkiye’den 5 sporcu ringe çıktı. Kızlar 48-51 kilo sinek sıklette yapılan 3’üncülük maçında Ermenistan’dan Anush Grigoryan ile karşılaşan Neriman Istık, rakibini hakem kararıyla 2-1 mağlup ederek bronz madalya kazandı.

Erkekler 64 kilo hafif orta sıklette Adem Furkan Avcı da bronz madalya için mücadele ettiği müsabakada, Rus Bibert Tumenov’u yenerek podyumun son basamağına çıktı.

Kızlar 57-60 kilo hafif sıklette mücadele eden Esra Yıldız, bronz madalya karşılaşmasında İsveçli Agnes Alexiusson’a yenildi.

Erkekler 81 kilo hafif ağır sıklette Mehmet Ufuk Tekneci, Norveçli Vegar Berk Tregren’i mağlup ederek 5. sırayı aldı.

Erkekler 46-49 kilo hafif sinek sıklette Mert Karakılıç, 5’incilik müsabakasında karşılaştığı Hindistan’dan Shyam Kumar Kakara’ya yenildi.

Atletizm branşında Türkiye’yi temsil eden sporculardan Emin Öncel, erkekler cirit atma finalinde yarıştı. Öncel, 69,28 metrelik derecesiyle 16 sporcu arasında 6. sırada kendisine yer buldu.

Kızlar cirit atmada sahaya çıkan Eda Tuğsuz ise Final B Grubu’nda yaptığı 48,48 metrelik derecesiyle 12. oldu.

Okçuluk kızlar olimpik yay disiplininde ay yıldızlı formayı taşıyan Yasemin Ecem Anagöz, ilk turda karşılaştığı Bulgar Ralitsa Gencheva’yı 6-0, son 16 turunda da İtalyan Tanya Giaccheri’yi 6-2 yenerek adını çeyrek finale yazdırdı. Son 4’e kalmak için mücadele verdiği Güney Koreli Lee Eun Gyeong’a 7-3 kaybetti ve yarışmayı 6. sırada bitirdi.

Bu sonuçlarla Türkiye, 9 gün sonunda madalya sayısını 1 altın, 2 gümüş ve 5 bronz madalyayla 8’e çıkardı.