SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

CHP İzmir Milletvekili Erdal Aksünger, İzmir Alsancak Stadı’nın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılmasıyla ilgili açıklama yaptı.

 

İzmir’in önde gelen futbol kulüplerinin taraftar temsilcileriyle Alsancak Stadı önünde gazetecilere açıklama yapan Aksünger, “Stadın yıkılarak ranta kurban edilmek istendiğini” ileri sürdü. Alsancak Stadı’nın liglerin başlamasına bir hafta kala alınan kararla kapatılmasının iç saha maçlarını bu statta oynama planı yapan takımları mağdur edeceğine dikkati çeken Aksünger, “Tepeden inmeci bir anlayışla, kentliye ve asıl kullanıcıları olan taraftarlara sorulmadan stadımız hakkında karar alınmasını istemiyoruz” diye konuştu.

İzmir’deki stadyumlarda temel sorunun kapasiteyle ilgili değil niteliğiyle ilgili olduğunu ifade eden Aksünger, sözlerini şöyle tamamladı:

“Alsancak Stadı’nın yerinde kalmasını, tarihine, kimliğine ve ruhuna uygun bir şekilde yerinde yenilenmesini istiyoruz. Tüm toplu ulaşım sistemlerinin kesiştiği bölgede 20 bin kapasiteyle, kafe ve restoranlarıyla, ‘Türkiye Futbol Tarihi Müzesi’ ile yeraltı otoparkıyla, toplantı, etkinlik salonları ve diğer sosyal donatılarıyla haftanın her günü yaşayan bir Alsancak Stadı’nda maç izlemeyi istiyoruz.”

İzmir Spor Güvenlik Kurulu, uzmanların can güvenliği tehdidi ve güçlendirilmesinin ekonomik olmayacağı yönündeki raporu üzerine, 2014-2015 sezonundaki futbol maçlarının mevcut şartlarda Alsancak Stadı’nda oynanmaması kararı vermişti.