SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Milli Takımlar Sorumlusu Asbaşkan Koray Girgin, dopinge ‘Sıfır tolerans’ uygulayacaklarını söyledi.

Girgin, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Dünya Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri Yarışması’nın 4-7 Eylül tarihlerinde, Yalova 90. Yıl Spor Salonu’nda yoğun bir katılımla yapılacağını söyledi.

Yarışma hakkında da bilgi veren Girgin, şöyle konuştu:

“Seçmelere yaklaşık 48 sıklette sporcular katılacak. Burada vücut geliştirme Bodybuilding, body fitness ve atletik fizik gibi kategorilerde sıkletlerinde ilk 3’e giren sporcular Amerika’da yapılacak dünya şampiyonası seçmelerine katılacak. Diğer yarışmalarda olduğu gibi bu yarışmada da doping testi uygulaması yapılacak. Sayın Bakanımızın söylediği gibi dopinge ‘sıfır tolerans’ uygulayacağız. En son yapılan yarışmadaki testte yaklaşık 9 sporcu dopingli çıktı. Bunlara 63 federasyon arasında en ağır cezaları bizim federasyonumuz uyguladı. Sporculara 5’er bin lira, kulüplerine bin 500 lira para cezası ve 2’şer yıl men cezaları verdik. Doping illetine bulaşmış sporculara bundan sonra daha ağır para cezaları vererek bu tarz şeylere yaklaşımları önleyeceğiz.”