SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Nuri Kart, yaptığı açıklamada, öncelikle önümüzdeki yıl yapılacak Avrupa ve Dünya şampiyonalarında başarılı olmak istediğini, asıl amacının ise 2016 yılında Brezilya’da düzenlenecek Rio Olimpiyatları’nda madalya kazanmak olduğunu belirtti.

İzmir’i en iyi şekilde temsil edebilmek için aralıksız çalıştığını bildiren Kart, şunları kaydetti:

“Ayağımın kesildiği günden bu yana tam 27 yıldır bir hayalin peşindeyim. Her kademeyi adım adım geçtim. Bundan sonrası benim çalışma azmime kaldı. Rio’ya gidip İzmir’e bir madalya ile döneceğim. Bu söz, hayatını bir amaç uğruna değiştiren bir sporcunun sözüdür.”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı’nda forma giyerken atletizmle uğraşmaya başlayan Nuri Kart, normal protez bacakla 100 ve 200 metrelerde Türkiye dereceleri elde etti. 33 yaşındaki paralimpik atlet, yeni karbon fiber yapay protez bacağıyla çalışmalarını sürdürüyor.

22 bin avroluk karbon fiber bacağı alabilmek için yabancı şirketlerle iletişime geçen Nuri Kart’a ABD’li protez şirketi John Burger, atlete protez bacağı ücretsiz verdi.

Daha sonra Bayer Leverkusen’in dünyaca ünlü ortopedisti Thomas Kipping Nuri Kart’ı Almanya’ya davet ederek 6 bin avroya bulan tedavi masraflarını üstlendi. Paralimpik atlet Henrich Popov’da karbon fiber protez bir bacakla koşmanın inceliklerini Kart’a uygulamalı olarak gösterdi.