SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

110 ülkeden 639 sporcunun yarışacağı organizasyonda Türkiye’yi erkekler 60 kiloda Ahmet Şahin Kaba, kadınlar 48 kiloda Sümeyye Akkuş ve Ebru Şahin ile +78 kiloda Gülşah Kocatürk temsil edecek.

Yarın yapılacak müsabakalarla başlayacak şampiyonanın ilk gününde, erkeklerde 60 kilo, kadınlarda ise 48 kiloda madalyalar sahibini bulacak.

3 Türk sporcu tatamide

Şampiyonanın ilk gününde 48 kiloda Sümeyye Akkuş ve Ebru Şahin tatamiye çıkacak.

Dünya sıralamasında 16 numarada bulunan Sümeyye Akkuş, ilk turu bay geçtikten sonra ikinci turda dünya sıralamasında 45’inci sırada bulunan Polonyalı Ewa Konieczny ile karşılaşacak. Akkuş, bu yıl Madrid’de Avrupa Açık’ta altın madalya kazanmıştı.

Ocak ayında bileğinden ameliyat olduğu için bu yılın büyük bölümünde tatamiden uzak kalan Ebru Şahin de yarın ilk turu bay geçecek.

Geçen yıl Büyüklerde Avrupa üçüncüsü olan dünyanın 26 numarası Ebru Şahin, ikinci turda 18 numaradaki Japon Ami Kondo ile karşılaşacak. Ebru, geçen yıl Dünya Şampiyonası’nda yedinci sırayı almıştı.

Erkekler 60 kiloda ise Ahmet Şahin Kaba ilk turda Perulu Michael Patino Villagra ile karşılaşacak. Dünya sıralamasında 77 numarada bulunan Kaba, turu geçerse dünya sıralamasının üçüncü basamağında yer alan Boldbaatar Ganbat ile eşleşecek. Moğol sporcu Ganbat, bu yıl Paris Grand Slam’de ve Ulan Batur Grand Prix’de şampiyon olmuştu.

Kapanışı Gülşah Kocatürk yapacak

Şampiyonada bireysel müsabakaların son günü olan 30 Ağustos’ta ise +78 kiloda Gülşah Kocatürk tatamiye çıkacak.

Bu yıl Tiflis Grand Prix’de altın, Ulan Batur Grand Prix’de gümüş madalya kazanan Kocatürk’ün ilk turdaki rakibi Brezilyalı Rochele Nunes olacak. Dünya 12 numarası Gülşah Kocatürk, 18 numaradaki Nunes’i elerse dünya bir numarası Kübalı Idalys Ortiz ile mücadele edecek.

Çelyabinsk’teki Traktor Arena’da düzenlenen Dünya Şampiyonası, 31 Ağustos’ta Türkiye’nin katılmayacağı takım müsabakalarıyla son bulacak.

Eleme müsabakaları TSİ 14.00’te başlayacak, finaller ise saat 20.00’de yapılacak.