SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Potanın Perileri” bu skorla Brezilya’dan sonra Kanada’yı da yenerek ikinci maçını da kazandı. Kanada ise ikinci maçında ilk yenilgisini aldı.

İki takımında skor üretmekte zorlanarak başladığı maçın ilk 4 dakikasını Kanada, 6-5 önde geçti. Bu dakikada sonra üstünlüğü tamamen eline alan Türkiye, yakaladığı 15-0’lık seriyle 9. dakika içinde 20-6’lık üstünlüğü yakaladı. Ay-yıldızlı takım ilk çeyreği 14 sayılık farkla önde tamamladı: 22-8.

İkinci çeyrekte de sert savunmasını sürdüren ve rakibine kolay sayı şansı tanımayan Türkiye, Nevriye Yılmaz’ın basketleriyle 16. dakikada farkı 20’ye çıkardı: 30-10. Çeyreğin sonunda aradaki farkı koruyan milli takım soyunma odasına 34-13 üstünlükle gitti.

Üçüncü çeyreğe her iki takımda hücumda tutuk başladı ve 25. dakikayı Türkiye, 38-16 önde geçti. Kanada’nın alan savunmasına karşı sayı üretmekte zorlanan Türkiye, rakibinin kendisine yaklaşmasına çok izin vermedi ve son çeyreğe 18 sayılık avantajla girdi: 39-21.

Son çeyrekte de üstünlüğü koruyan ay-yıldızlı takım rakibinin farkı eritmesine izin vermedi ve sahadan 51-33’lük galibiyetle ayrıldı.

Öte yandan karşılaşmayı Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Turgay Demirel de izledi. Demirel, karşılaşmadan sonra milli basketbolcuları tebrik etti.

Türkiye, turnuvadaki son maçında yarın Avustralya, Kanada ise Brezilya ile karşılaşacak.