SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe Ülker Erkek Basketbol Takımı’nın yeni menajeri Ömer Onan, Türkiye Basketbol Ligi’nde 2013-2014 sezonunda elde ettikleri şampiyonluğun kupasını alacakları maçta aynı zamanda jübilesini yapacağını bildirdi.

Onan, FBTV’ye yaptığı açıklamada, yeni görevi ve jübilesiyle ilgili bilgiler verdi.

Sarı-lacivertli ekibin henüz geçen sezonun şampiyonluk kupasını almadığını anımsatan Onan, “Fenerbahçe seyircisinin ve camiamızın olacağı bir maçta, formamı çıkaracağım. Bütün seyircimiz, camiamız kupayı bekliyor. Bunun konuşmalarını yapıyoruz ama daha net değil. İlk lig maçımız olabilir. Kupamızı aldığımız gece aynı zamanda benim basketbola veda gecem olacak. Onu da ayarlayacağız. Fenerbahçe seyircisi ile hiçbir zaman ayrılmayacağız, kalplerimizin ayrılması ihtimali de yok” ifadelerini kullandı.

Menajerlik görevi nedeniyle çok mutlu olduğunu dile getiren Onan, “Basketbolu bıraktıktan sonra işin bu tarafında olmak istiyordum. İlk adımı attım. Beni mutlu eden de Fenerbahçe’de bu göreve başlamam oldu. Kulübümde basketbolu bırakıp bu yeni işime başladım” değerlendirmesinde bulundu.

Fenerbahçe Ülker Genel Menajeri Maurizio Gherardini ile çalışmanın kendisine çok şey katacağını anlatan Onan, “Bu işe girmemde beni çok cezbeden şey de Gherardini’nin çok tecrübeli ve bu işin duayenlerinden birisi olmasıdır. Hem ABD’de hem de Avrupa da müthiş kontakları ve saygın bir konumu var. Takım menajerliğinden ziyade onun asistanıyım da. Benim açımdan ilerisi için de önemli. Çünkü 4-5 sene içinde basketbolu yönetenlerden biri olmak istiyorum. Kendimi geliştirme açısından da çok önemli” şeklinde konuştu.

Onan, yeni sezon öncesi başantrenör Zeljko Obradovic’in takıma oynatmak istediği sistemle ilgili de şunları söyledi:

“Bence hoca ilk sene baktı, nerede eksikler olduğunu gördü ve ona göre nokta atışlar yaptı. Hocanın oynatmak istediği bir sistem var. O sistemde de, topa yön veren oyuncuların saha görüşleri, pozisyona göre oyunu okuyabilmeleri önemli. Takıma dahil olan kısa oyunculara baktığımız zaman Ricky Hickman, Andrew Goudelock, Bogdan Bogdanovic, hepsi de ‘pick and roll’ oynamayı seven, şutu olan, asist özelliği olan ve sonuna kadar gidebilen oyuncular.”