SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından organize edilen 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda milli boksörler Adem Furkan Avcı ve Esra Yıldız yarı finale çıktı.

Çin’in Nanjing kentinde düzenlenen ve 27 Ağustos’ta sona erecek oyunların 7. gününde, Türk Milli Takımı’ndan 9 milli sporcu, 5 dalda yarıştı.

Okçulukta Yasemin Ecem Anagöz, Bulgar rakibi Ralitsa Gencheva’yı yendi ve 25 Ağustos Pazartesi günü 8’li eleme turunda İtalyan Tanya Giaccheri ile mücadele etmeye hak kazandı. Erkeklerde Mete Gazoz, Bulgar rakibi Damyan Dachev’i 6-5 yendi. Gazoz, 26 Ağustos’ta Meksikalı Luis Tapia ile karşılaşacak.

Modern pentatlon mücadele eden bayan milli sporcu İlke Özyüksel, koşu ve atıcılıkta 543 puanla birinci olurken, yüzmede 2:18.11’lik derecesi ve 286 puanla 5’inci, eskrimde final turunda 195 puanla 22. sırada yer aldı.

Boksta erkekler 64 kilo hafif sıklette ringe çıkan Adem Furkan Avcı, Macar Richarr Toth’u puan farkıyla 3-0 yenerek yarı finalde İtalyan Vincenzo Arecchia, bayanlar 57-60 kilo hafif sıklette mücadele eden Esra Yıldız da Ukraynalı Anhelina Bondarenko’yu yine puan farkıyla yenerek yarı finalde İrlandalı Ciara Cinty ile mücadele etmeye hak kazandı. Yarı final müsabakaları yarın yapılacak.

Erkeklerde 81 kilo ağır sıklette mücadele eden Mehmet Ufuk Tekneci, Ermeni Narek Manasyan’a, 41 kiloda ringe çıkan Mert Karakılıç ise Kazak Shalkar Aikhynbay’a puan farkıyla yenildi. Beşincilik mücadelesinde Tekneci, Norveçli Vegar Berk Tregren, Karakılıç ise Hintli Shyam Kumar Kakara ile 25 Ağustos Pazartesi günü karşılaşacak.

Bayanlar artistik cimnastikte final turunda mücadele eden Tutya Yılmaz, yarışı 13 bin 533 puanla 8. ve son sırada tamamladı.

Erkekler yüksek atlama finallerinde yarışan milli sporcu Alperen Acet ise yarışmaya katılmadı.