SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’de ilk kez düzenlenen 19. Avrupa Veteranlar Atletizm Şampiyonası’nın açılış töreni İzmir’deki Gündoğdu Meydanı’nda yapıldı.

Avrupa Veteranlar Atletizm Birliği (EVAA), Türkiye Atletizm Federasyonu, İzmir Masterler Atletizm Derneği ve İzmir İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından düzenlenen organizasyon kapsamında kortej yürüyüşü ve açılış töreni gerçekleştirildi. Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan yürüyüşe 42 ülke ekibi, bayraklarıyla katıldı.

Yürüyüşün tamamlandığı Gündoğdu Meydanı’ndaki açılış töreninde konuşan EVAA Başkanı Kurt Kaschke, dünyanın en eski kentlerinden birisi olan İzmir’de bu organizasyonu düzenlemelerinden dolayı heyecan duyduklarını, başarılı bir organizasyon yapmayı umut ettiklerini ifade etti.

Kaschke, şampiyonaya 42 ülkeden 2 bin 31 sporcunun katıldığını, 10 günlük süre içinde, 11 yaş kategorisinde 820 müsabakanın yapılacağını, 2 bin 460 madalyanın sahiplerini bulacağını belirterek, “Burada konuştuğunuz dilin, sosyal statünüzün önemi yok. Önemli olan start almak ve yarış sonundaki derecen ancak bu olay sadece sportif değil aynı zamanda sosyal bir olaydır. Şampiyonaya katılan tüm sporcuların buradan güzel anılarla ayrılacağını, daha sonra tekrar bu kente gelme dileğinde bulunacağını umuyoruz” diye konuştu.

Vali Mustafa Toprak ise ortak dil olan sporun en önemli aktivitelerinden birine ev sahipliği yapmanın mutluluğu içinde olduklarını kaydederek, sporculara başarılar diledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Sırrı Aydoğan ve Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar da yaptıkları konuşmalarda organizasyon hakkında bilgi verdi.

Konuşmalar sonrası organizasyonun startı Vali Toprak ve EVAA Başkanı Kaschke tarafından verildi.

Atatürk Stadyumu’ndaki organizasyonun ilk günü çekişmeli müsabaka ve yarışlara sahne oldu.

Yayınlanma Tarihi:20:19,