SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Forma giydikleri dönemde attıklar gollerle adlarını “100’ler kulübü”ne yazdıran efsane üçlü, yeni sezon öncesi Gençlik ve Spor Dergisi aracılığıyla genç futbolculara tecrübelerini aktardı.

Süper Lig kariyerinde forma giydiği 282 karşılaşmada 240 gol kaydeden Tanju Çolak, mücadele azmine sahip forvetlerin daha çok başarılı olduğuna dikkati çekti.

Messi gibi isimlerin pozisyon değiştirebilme ve araya koşu yapabilme özellikleri sayesinde dünya markası olduğunu vurgulayan Çolak, “Gençlerimiz hava toplarına hakim olabilmeli ve buna bağlı olarak zamanlamaları iyi olmalı. Gol vuruşlarına yoğun bir şekilde çalışmaları da olumlu sonuçlar doğuracaktır” dedi.

‘REKABET ORTAMINDA MÜCADELE ETMİYORLAR’

Süper Lig’de çıktığı 328 maçta 126 gol atan ve kariyerine teknik direktör olarak devam eden Ertuğrul Sağlam ise gençlerin Türkiye’de çok iyi imkanlara sahip olduğunu söyledi.

“Gençlerimiz, ülkemizde çok iyi imkanlarla futbol oynadıkları ve bu imkanları yurt dışında bulamayacakları için kendilerini uluslararası arenaya taşımıyorlar” değerlendirmesinde bulunan Sağlam, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu da onlar için büyük bir dezavantaj haline geliyor. Süper Lig’de çok iyi takımlarda forma giydikleri için çok ciddi bir rekabet ortamı içerisinde mücadele etmiyorlar ve dolayısıyla bu onların kendi gelişimleri açısından dezavantaj oluşturuyor. Tavsiyem gençlerimizin büyük bir azimle çalışmalarını sürdürmeleri yönünde. Dünya Kupası’nda Belçika’dan Divock Origi, genç yaşına rağmen önemli başarılara imza attı. Bunun en büyük nedenlerinden birisi yoğun forma mücadelesi.”

‘YETENEĞİN ÖN PLANDA OLDUĞU DEVİRLER KAPANDI’

Forma giydiği 476 Süper Lig maçında 219 gole imza atan Hami Mandıralı da futbolda sadece yeteneğin ön planda olduğu dönemlerin geride kaldığını, buna bağlı olarak da genç sporcuların çalışmalarına bu doğrultuda devam etmeleri gerektiğini anlattı.

İstikbal vadeden genç futbolcuların, öncelikle Süper Lig’de top koşturan yerli ve yabancı golcüleri takip etmesi gerektiğine işaret eden Mandıralı, “Gençler, oldukları konumun her zaman bir üst seviyesini hedef olarak belirlemeli. Titizlikle çalışarak, yeteneklerinin üstüne koymalı. Müsabakalara konsantre çıkmalı ve sadece kendileri için değil takımı için de ter dökmeli” ifadesini kullandı.

Yayınlanma Tarihi:12:09,