SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Federasyonunca organize edilen “Anadolu Basketbol Turu” kapsamındaki etkinlikler devam ediyor.

12 Dev Adam Basketbol Okulları faaliyetleri çerçevesinde düzenlenen Anadolu Basketbol Turu’na katılan Amerikalı antrenörler Chris Dial, Britanny Dial ve Joey Cooper Tate, Amasya’da minik basketbolcularla bir araya geldi.

Amasya Üniversitesi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen antrenmanda Dial ve ekibi, sporculara teknik bilgiler verdi ve topla çalıştırdı. Çalışmayı sporcular, antrenörler, hakemler, yöneticiler ve beden eğitimi öğretmenleri izledi.

Türkiye Basketbol Federasyonu Altyapı Faaliyetleri Yetkilisi Serdar Çelik, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu yıl 7’ncisi düzenlenen Anadolu Basketbol Turu etkinlikleri kapsamında Amasya’ya geldiklerini söyledi.

Çelik, Pazartesi günü başladıkları tur kapsamında Kayseri, Niğde, Kırşehir ve Yozgat’a gittiklerini belirterek, “Amasya da bizim en başarılı illerimiz arasında. Buradaki çalışmaları çok takdir ediyoruz. Amacımız, çocuklara basketbolu sevdirmenin yanı sıra onlara spor ahlakını da vermek. Bu doğrultuda çalışıyoruz. Sporcunun altyapısı sağlam olduğunda neler olabileceğini herkese göstermeyi hedefliyoruz” dedi.

Bu faaliyetin ne kadar faydalı olduğunu çok iyi gördüklerini anlatan Çelik, amaçlarının bu çalışmayı daha da fazla yerde yapmak olduğunu aktardı.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay ise Amasya’da 6-15 yaş grubu çocuklara basketbolu sevdirmek amacıyla Basketbol Federasyonu ile birtakım etkinlikler yaptıklarını söyledi.

Bu faaliyetlere özellikle yaz döneminde yüzlerce çocuğun katıldığını belirten Orbay, “Amacımız, kamu kaynaklarıyla yapılan spor salonlarını insanlara açarak spor kültürünü oluşturmak. Sporu yaşamın vazgeçilmez parçası olarak görmeliyiz” diye konuştu.