SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Alsancak Stadı için girişim

İzmir Alsancak Stadı'nın depreme dayanıklı olmadığı gerekçesiyle kapatılması sonrası İzmir'deki önde gelen futbol kulüpleri, İzmir Gücü Spor Vakfı (İZVAK) önderliğinde bir araya gelerek Vali Mustafa Toprak'tan konuyla ilgili randevu talep etme kararı aldı.

Güncellenme: 21:09, 22/08/2014
Alsancak Stadı için girişim

İZVAK’tan yapılan açıklamaya göre, Başkan Tuğrul Yemişçi ve yönetim kurulu üyelerinin bulunduğu toplantıya Altay Başkanı Aslan Savaşan, Altay 2. Başkanı Mustafa İduğ, Göztepe 2. Başkanı Fatih Dalan, Altınordu A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Barış Orhunbilge katıldı. Şehir dışında olan Karşıyaka Başkanı Fatih Diniz’in de telefonla katıldığı toplantıda, kulüp başkanlarının Alsancak Stadı’nın kapatılması kararının gözden geçirilmesi gerektiği görüşünde uzlaştığı belirtildi.

Toplantıda kulüp temsilcilerinin İzmir kulüplerinin şampiyonluğa oynayacak kadrolar kurduğu, ligin başlamasına bir hafta kala alınan stadın kapatılması kararıyla maddi ve manevi olarak büyük yara aldıkları görüşlerini ilettikleri ifade edildi.

Açıklamaya göre Altay Başkanı Aslan Savaşan, kendilerine stadın kapatılması yönünde bir kararın ulaşmadığını, TFF’ye yaptıkları bilgilendirmede maçlarını Alsancak Stadyumu’nda oynayacaklarını bildirdiklerini ifade etti.

Savaşan, “İzmir olarak bu yıl Süper Lig’e takım çıkarma şansımız var. PTT 1.Lig için Göztepe ve Altay da iddialı ancak seyirci ve saha avantajımız bir anda elimizden alınarak gücümüzün yarısı kesiliyor. İZVAK çatısı altında tek yumruk olarak Alsancak Stadı’nı acilen yeniden futbola kazandırmalıyız” dedi.

Yemişçi ise tüm başkanların ortak kararı ve imzasıyla Vali Toprak’tan acilen bir toplantı yapılması için randevu istenmesine karar verildiğini belirterek, “Sorunu çözmek için hep birlikte hareket ederek, en kısa zamanda yol almamız gerekiyor. İZVAK olarak tüm konsantrasyonumuz Alsancak Stadı’nın yeniden futbola kazandırılmasıdır. Öncelikle sorunun çözümü için valimiz ile detaylı bir konuşma yapmamız gerek. Daha sonra atılacak adımlar gündeme gelir” diye konuştu.

İzmir Spor Güvenlik Kurulu, iki gün önce, uzmanların can güvenliği tehdidi ve güçlendirilmesinin ekonomik olmayacağı yönündeki raporu üzerine, 2014-2015 sezonundaki futbol maçlarının mevcut şartlarda Alsancak Stadı’nda oynanmaması kararı vermişti.