SÖZCÜ PLUS GİRİŞ
‘Sultanlar’dan muhteşem başlangıç

‘Sultanlar’dan muhteşem başlangıç

Kadınlar Dünya Grand Prix Finalleri'nde Brezilya ile karşılaşan Türkiye, güçlü rakibini zor da olsa yenmeyi başardı.

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) Kadınlar Dünya Grand Prix Finalleri’nde Türkiye, ilk maçında 18 maçtır yenilmeyen Brezilya’yı 3-2 mağlup etti.

 

Brezilya, karşılaşmaya iyi başlayarak 3-0 üstünlüğü eline aldı. Çabuk toparlanan milli takım, rakibine 4-0’lık seriyle karşılık verdi ve öne geçti. Türkiye, Neriman Özsoy ile art arda sayılar bulmasına karşın Brezilya ilk teknik molaya 8-7 önde girdi. Teknik molanın ardından başarılı bir performans sergileyen ve özellikle bloklarda etkili olan Türkiye, 9-3’lük seri yakalayarak ikinci teknik molaya girilirken farkı 5 sayıya çıkardı: 16-11. Neriman Özsoy, Gözde Sonsırma ve Kübra Akman’ın skorer oyunlarıyla üstünlüğünü sürdüren milliler, ilk seti 25-18 aldı.

2. sete iyi savunma yaparak giren Brezilya, üst üste aldığı blok sayılarıyla 6-3’lük üstünlüğü eline geçirdi ve ilk teknik molaya önde girdi. Teknik moladan sonra toparlanan ve ilk setteki temposunu tekrar yakalayan Türkiye, Gözde Sonsırma’nın smaçlardan kazandırdığı sayılarla 5-1’lik seri buldu ve ilk teknik molayı 8-7 üstün geçti. Bahar Toksoy’un da skora katkı vermesiyle oyunun kontrolünü elinde tutan milliler, ikinci teknik molaya da 16-12 önde girdi. Türkiye, hücumda organize olmaktan zorlanırken, Fabiana ile hücumda etkili olan Brezilya, 17-16’lık skorla öne geçti. Bu dakikadan sonra daha az hatayla oynamaya başlayan Filenin Sultanları, 23-21’den geri gelerek seti 25-23 aldı ve 2-0 öne geçti.

 

3. setin ilk bölümünde Türkiye, Bahar Toksoy’un servislerden art arda aldığı sayılarla etkili oldu. Neriman Özsoy’un skorer oyununu sürdürmesiyle kontrolü elinde tutmaya devam eden milliler, ilk teknik molaya 8-4 üstün girdi. Gözde Sonsırma’nın başarılı oyununu sürdürmesiyle farkı 6 sayıya (12-6) kadar çıkaran Türkiye, hücumda sıkıntı yaşamasına karşın ikinci teknik molayı 16-14 önde geçti. Milli takım, hücumdaki sıkıntısına bir türlü çözüm bulamayınca, Brezilya, skor üstünlüğünü eline aldı: 17-18. Brezilya, hem savunmada hem de hücumda istediğini sahaya yansıtınca, seti 25-21 kazandı ve durumu 2-1’e getirdi.

4. setin ilk bölümünde Brezilya Carol’un servisleriyle etkili olarak 6-2 öne geçti ve ilk teknik molaya da 8-3 üstün girdi. Gözde Sonsırma-Naz Aydemir ikilisinin başarılı oyunlarıyla toparlanan milliler, 11-10’luk skorla farkı 1 sayıya kadar indirdi. Carol ve Tandara ile üst üste blok sayıları alan Brezilya, farkın daha da kapanmasına izin vermedi ve ikinci teknik molayı 16-12 önde geçti. Yeliz Başa’nın blok sayılarıyla toparlanan Türkiye, 5-1’lik seri bularak skora denge getirdi: 17-17. Savunmadaki başarısını sürdüren Brezilya, Tandara ve Jaque’nin etkili oyunuyla 8-2’lik seriyle rakibine karşılık verdi. 25-19’luk skorla durumu 2-2 yapan Brezilya, 5. sete taşıdı.

 

Maçın son setine etkili bir başlangıç yapan Türkiye, Gözde Sonsırma-Neriman Özsoy ikilisinin sayılarıyla saha değişimine 8-6 önde girdi. Milliler, seti 15-12 alarak karşılaşmadan 3-2 galip ayrıldı.

A Milli Bayan Voleybol Takımı, finallerdeki ikinci maçında yarın TSİ 13.05’te evsahibi Japonya ile karşılaşacak.

Salon: Ariake Collesium

Hakemler: Susana Rodriguez (İspanya), Hamid Alroushi (Birşelik Arap Emirlikleri)

Türkiye: Bahar Toksoy, Meliha İsmailoğlu, Neriman Özsoy, Kübra Akman, Naz Aydemir, Gözde Sonsırma (Gizem Karadayı, Güldeniz Önal, Asuman Karakoyun, Yeliz Başa)

Brezilya: Thaisa, Sheilla, Fe Garay, Fabiana, Dani Lins, Jaque (Brait, Tandara, Fabiola, Monique, Carol, Guimaraes)

Setler: 25-18, 25-23, 21-25, 19-25, 15-12

Süre: 113 dakika (24, 26, 26, 26, 11)