SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Trabzonspor’un teknik patronu Vahid Halilhodzic, bordo-mavili ekibin UEFA Avrupa Ligi play-off turunda Rus ekibi Rostov ile oynayacağı mücadele öncesinde bir basın toplantısı düzenledi.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Boşnak teknik adam, Rostov karşısında favori olmadıklarını ve turu geçen taraf olarak mucize yaratmak istediklerini söyledi.

Vahid Halilhodzic, bordo mavili ekibin 10 gün gibi kısa bir süre içerisinde 9 transfer birden yapmasını takdir ederken, ayrıca Florent Malouda ile yaşadığı tatsız olaya da değindi ve Fransız yıldız oyuncunun söz konusu davranışlarının kendisi için sürpriz olmadığını hatta bahsi geçen olayın Malouda’nın kendisi tarafından planlandığını belirtti. Deneyimli teknik adam son olarak ise takıma yeni gelen isimlerinden ardından bordo mavili ekipten gönderilecek olan isimleri de belirlediğini ve listesini hazırladığını net bir şekilde ifade etti.

Vahid Halildodzic’in açıklamalarının tamamı şu şekilde: “Transferlerin hepsi listeye katılamadı. Bu maç, dün çocuklara söylediğim gibi bizim için çok önemli. Başkanımızın ricası bu turu geçmemiz yönündeydi. Bu yüzden takımın tam anlamıyla arzusuna, isteğine dayanmam gerekiyor. Bunu mental güçlerine ve takım ruhlarına göre yapmam gerekiyor. Bu şekilde davranırsak maksimum güç elde eder ve mücadele ederiz.”

“RAKİP İYİ BİR TAKIM”

“Birkaç günden beri rakip takımı izliyoruz. Hatta yardımcı iki antrenörüm Rusya’ya gidip rakibin iki maçını izledi. Rakip takımımızın olumlu ve olumsuz yönlerini inceleme fırsatı bulduk. Tabii ki bunu bilmemiz lazım, onlar bizden önce başladılar sezona. 10 maç oynadılar. Bu yönden biraz avantajlılar. Sezon başını iyi geçirmemiş olsalar bile, her maçlarını izledim, iyi bir takım inceledim. Rakip takım iyi bir takım. Birçok fırsata girebiliyorlar. Neredeyse her müsabakada 1 penaltı pozisyonu var. Defansif anlamda, birebir mücadelelerde çok iyiler.”

“MUCİZE YARATMAK İSTİYORUZ”

“Rakibimizin bu kadar avantajlı yönlerine rağmen yarın akşam mucizeyi yaratmak istiyoruz. İki maçta rakibimizi elemeyi istiyoruz. Hatta zor olacağını söylesem bile biz bunu başaracağız. Şu anki durumda, bir hedef belirlemek zor olabilir. Bazen biliyorsunuz ki, sohbet ederken kendini korumak için cümleler kurulabilir. 2 ay sonra bu maçı yapıyor olsaydık size daha farklı konuşurdum.”

“Muhtemelen herkesin Trabzonspor’dan birçok beklentisi var. Muhtemelen birçok insanın Vahid Hoca’yla birlikte, bir sihirli değnekle her şeyi 1 haftada halledeceğini düşünmüş olabilir. Maalesef, durum bugün neyse odur. Biliyorum, Trabzonspor geçen sene Avrupa’da güzel bir tablo sergiledi. Bu sene tam anlamıyla ne olur söylemesi zor. Tabii ki Rostov takımını eleyebilirsek bizim açımızdan mükemmel olur. Hem moral hem güç açısından Rostov’u elememiz enerji kaynağı olur. Bu turu geçersek Trabzonspor’un beklentilerini oturup düşünmemiz gerekecek.”

“ELEMEMİZ BÜYÜK BİR BAŞARI OLUR”

“Rostov’u elememiz büyük bir başarı olur, mucize olur. Bugüne kadar hiçbir hazırlık maçını kazanamadık. En azından onlar 10 tane maç yaptılar. Dediğim gibi en az 2 ay ileride oynamış olsak, bu kadroyla birlikte hep birlikte daha fazla maç oynamış olsak sözlerim tamamen farklı olabilirdi. Bu elimdeki kadro geçen ayın 15’inde elimde olsaydı, bu oyuncularla çalışmış olsaydım, Rostov’u kesin eleyeceğiz derdim”

“Maalesef hepimizin şunu bilmesi gerekiyor ki, takım hazır değildi. Bu kadroya Mehmet Ekici gibi bir oyuncu katabilmiş olsaydım, Constant’ı katmış olabilseydim daha farklı olurdu. Özer sakatlanmasa durum daha farklı olurdu. Futbolda bir takım yaratmak 5-10 günde yapılacak bir iş değil. Biliyorsunuz ki, Avusturya’ya bir oyuncu getirdim. Buradaki oyuncu grubuna bakın, neredeyse tamamı değişti. Bu oyunculardan 1-2 tanesi yeni çalışmaya başladı. Siz de tatmin olmadınız, benim konuşmalarımdan. Bunu gazeteci olarak, Trabzonspor sevdalısı olarak tatmin edemediğim için maalesef bugün size gerçekleri söylemek zorundayım.”

“KARİYERİMDE İLK DEFA…”

“Kariyerim boyunca hiçbir zaman bu kadar sürenin içinde bu kadar sıkıntıyla mücadele etmek zorunda kaldım. Trabzon’a ilk geldiğimiz 40 günden beri çok yoğun çalışıyoruz. İnanılmayacak bir derecede muhteşem bir iş çıkardık. 10 gün içinde 9 oyuncu getirdik. Bunu mükemmel bir şekilde atlattık. Dediğim gibi, Avusturya kampından sonra Başkanımız İbrahim Bey ile bir görüşmemiz oldu. Başkanımla tam anlamıyla, gerçek bir görüşme oldu. İki farklı bir konu oldu. Biri transferler konusuydu, ikincisi de sportif anlamda nasıl organize olmamız konusuydu.”

MÜKEMMELLİYET VURGUSU!

“Çok mükemmel bir şekilde çalıştık, bunun garantisi verebilirim. Yanımdaki genç oyuncumuz İbrahim’e sorabilirsiniz, Avusturya’daki ilk antrenmanıyla bugünkü antrenmanını sorabilirsiniz. Çok büyük bir fark var. İlk gün ile bugün arasında büyük bir gelişim sergiledi. Bu sadece 1 ay bir süreçti. İlk geldiğimden tarihten beri sima olarak tanıyorum sizi. Futboldan siz de anlıyorsunuz. Futbolda 1 ay hiçbir şeydir, çok kısa bir süredir. Bu yüzden şunu iyi biliyorum ki, birçok insan Vahid Hoca’dan çok beklentisi var.”

“Aranızdaki bazı kişiler bu açıklamaları üzüntüyle karşılıyor olabilir. Ben sadece gerçekleri konuşurum. Takımın durumu bu. Bu gerçeği yansıtıyor. Özür de aramıyorum, hata da aramıyorum. Biri kazanma arzusu taşıyorsa o da Vahid Hoca’dır. Bütün oyunculara tekrar tekrar sorabilirsiniz, ne kadar yoğun çalıştığımızı ve her şeyin şeffaf olduğunu. Çünkü, siz de çok iyi biliyorsunuz ki idmanlardan sonra neler konuşulduğundan bilgi sahibisiniz. Her gün rapor veren Trabzonspor bünyesinde çalışan birileri var. Şu an gülüyorsunuz, bu hiç hoş bir durum değil. O yüzden hiçbir şey saklamıyorum.”

“MALOUDA BENİ ŞAŞIRTMADI, CEZASINI ÇEKECEK”

“Kevin’i bildiremediğim için pişmanlık yaşayamam. Farklı bir imkanım olsaydı bir değişiklik yapardım. Farklı bir şekilde uygulama sunardım ama iş işten geçmişti. Bugün Rostov maçına bu beni çok mutlu ederdi. Çok iyi bir oyuncu transfer ettiğimizi düşünüyorum. Aynı zamanda çok önemli bir kişilik ki bu Trabzonspor için çok önemli. İyi bir kişi olmak ve iyi sporcu olmak en önemli şey.”

“Malouda olayını hepiniz biliyorsunuz. Olaydan 5 dakika sonra hepiniz her şeyi biliyordunuz. Bu konuyu tartışacak insanlar hocalar ya da başkanlardır. Herhangi biri bu olayı tartışamaz, dile getiremez. Malouda çok büyük bir profesyonel hata yaptı. Raporumuzu hazırladım. Bu rapor doğrultusunda cezası neyse o cezanın verilmesi gerekiyor. Malouda’nın bu davranışı beni şaşırtmadı. Bu kulüp içinde daha önceki 2 hocayla da aynı şekilde sıkıntılar yaşadı. Chelsea’de, Fransa’da milli takımda, Lyon’da yaşadı bu durumu. Yani, başımızdan geçen bu olay, Malouda tarafından kurgulanmıştı.”

“Bir gün öncesinden maddi yönden her şeyi halletmiştik, ödemeler yapılmıştı. Farklı bir yere gitmek için bir çare üretmesi gerekiyordu, bunu yaptı. Ben daha fazla bilgi vermek istemiyorum. Raporumu hazırladım. Herkes bu saatten sonra hatalarını, sorumluluklarını üstlenecek. Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum. Bu konu benim için unutulmuştur, kapatılmıştır. Konuşmuyorum.”

“YABANCI OYUNCULAR PARA İÇİN GELİYORLAR!”

“10 gün içerisinde 9 transfer gerçekleşti. Çok hızlı gerçekleştirdik. 4 yabancı, 5 Türk transfer ettik. Hepiniz biliyorsunuz ki, bazı anlarda daha hassas olabiliyoruz. Avusturya kampından sonra dünyanın tüm hocaları gibi bir transfer listesi hazırladım. Transfer edilmesi ve gitmesi gereken oyuncuların listesini yaptım. Yerli ve yabancı gitmesi gerekenleri yazdım. Kariyerim boyunca ilk defa karşılaşmadığım bir durumla karşılaştım.”

“KULÜBÜMÜZ ÇOK İYİ DAVRANDI”

“Gitmek istemeyen, gitmek için inanılmaz paralar isteyen oyuncular var. Böylesi olay yüzünden Kevin Constant listeye giremedi. O yüzden birkaç kişiye sinirliyim. Bu sinirim yabancı oyunculara. Bu oyuncular ile kulübümüz çok iyi niyetli davrandı. Son kuruşuna kadar paralarını aldılar. Bunu koz olarak kullandılar. Bizim acil bir şekilde kontenjan açmamız gerekiyordu. Bununla şantaj yaptılar. Çok sinirlendim. O yüzden başkanımızla görüştüğümde şunu dile getirdim, Trabzonspor’a gelen oyuncuların hem sporcu hem kişilik anlamında yeterince incelenmesi gerektiğini söyledim. Bunları hepsi para için geliyor. Bunun karşılığında kulübe saygılı olmaları, sorumlu olmaları lazım. Bir çoğu bunun tersini uyguluyor. Benim gerginliğim bunlara dayandı. Gidecek isimler yönelik bir liste hazırladık, onlar da bize zorluk çıkardı. Bunların arasında bir tek bildiğiniz oyuncu Celutska adam gibi gitti, saygılı bir şekilde gitti.”

“KİMSE CARDOZO’DAN BİR MAÇTA 5 GOL BEKLEMESİN”

“Çalıştığımız ilk günden beri birçok oyuncu büyük bir başarıyla ilerleme kaydetti. Elimizdeki yerli oyuncuların bu süre içerisinde yabancılar kadar ilerleme kaydedecekse neden yabancı alalım. Yani, yaptığımız transferlerde hata yaptık mı, bunu söylemek çok zor olur. Çünkü, bazı oyuncular sınıra yakın fizik durumla geldiler. Örnek olarak Cardozo, bunu da şu şekilde yorumluyorum, Cardozo 2-3 ay sonra tam anlamıyla Cardozo olacak. Bazıları düşünüyor ki, Cardozo yarın hemen Cardozo. O yüzden sizlerin karşısında gerçekleri söylemem gerekiyor. Cardozo’dan da şu anki durumuyla her maçta 5 gol atacak beklentisi olmasın.”

“TAKIMIN İLERLEME KAYDETTİĞİNİ GÖRÜYORUM”

“Size bir şey daha söyleyebilirim, çalışmamız ve takım içindeki kaynaşmamız, arzumuz mükemmel. Aranızda bir çoğunuz Avusturya’daki kampı gördünüz. Cardozo bile böyle yoğun bir çalışma döneminden geçmemiş. O yüzden size Trabzonspor tam anlamıyla hazır olamayacak diyorum. 2 ay sonra Trabzonspor çok farklı bir takım olacak. Takım içindeki tutkumuz, geçen seneki Trabzonspor’dan daha iyi. Geçen sene üçe ayrılmıştı, yabancılar, yerli bir tarafta, bir tarafta da bir başka kategori var. Aralarında kavga, münakaşa, kıskançlık durumları varmış. Buna rağmen dördüncü bitirmişler. Bu da bir mucize. Avrupa’da iyi performans sergilemişler. Ben farklı bir şey yaratmaya çalışıyorum. Bu takımın 1 numarası oyuncu değil, takımdır. Her idmanda bu takımın ilerleme kaydettiğini görüyorum. Ancak, biraz daha zamana ihtiyacımız var.”

“CARDOZO’DAN İLERİDE PRES YAPMASINI BEKLEYEMEM”

“Her maçın ayrı bir hazırlığı var. Her maçın mental açıdan, taktik açıdan farklı hazırlığı vardır. Bir Juventus’a karşı, Avrupa’da oynadığınız zaman motivasyondan konuşamazsınız. Juventus’a karşı konsantre olup disiplinden vazgeçmeyeksiniz. Küçük bir kulübe oynadığınız zaman durum daha farklı olur. Benim anlayışım, felsefem top bizdeyken hep birlikte mücadele ederiz. Top bizde değilken hepimiz, takım halinde defans yaparız. Bunu bugün pek uygulayamıyoruz. O yüzden şu takımımıza hangisi uygunsa onu seçmem gerekiyor. Bugün Cardozo’dan ileride pres uygulamasını, derin toplara kaçmasını isteyemem. O yüzden şu anki takımımın durumuna bakarak bir strateji, taktik belirleyeceğim.”

“GİDENLER PİŞMAN OLACAKLAR”

“Trabzonspor’un şu anki performansına dayalı olarak oyun oynaması gerekecek. Takımımın özgüveni olmadığını Bursaspor maçında da izlemişsindir. İlk 10 dakika ileride baskı uygulayan, ikili mücadeleleri kazanan, ilk 5-10 dakika bu şekilde bunu istedim oyuncularımdan. Ancak, biz baskı yedik, yapamadık. Bugün benim takımımın güven kazanması gerekiyor. Bu hep birlikte kazanırken olması gerekiyor. Size açık ve net söyleyebilirim, buradan giden oyuncular buradan gittiklerine pişman olacaklar. Bu bizim durumumuz. Her gün daha güçlü olacağız.”

Yayınlanma Tarihi:15:27,