SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İzmir’de birçok önemli maça ev sahipliği yapmış olan Alsancak Stadyumu’nun yıkılmasına karar verildi.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın 15 gün önce yaptığı testler sonucunda yapının spor müsabakası oynanması için uygun olmadığına karar verildi. Sık sık çökme tehlikesi olduğu gerekçesiyle yıkılması gündeme gelen efsane stadyumun önümüzdeki günlerde boşaltılmasına karar verildi.

AVM ŞÜPHESİ

Alsancak Stadı’nın yeni sezonun başlamasına kısa süre kala kapatılması, İzmir’de “Tesisi alışveriş merkezi yapacaklar” söylentilerine yol açtı. Toplam 16 bin 400 kapasiteli stada 2012 yılında 81 milyon TL değer biçilmiş, kente yapılacak diğer statlar için kaynağın, bu tesisin ticari alana dönüştürülerek yaratılması planlanmıştı. Ancak İzmirlilerin tepkisi, yetkililere geri adım attırdı.

ALTAY ŞOKTA!

Sezonun başlamasına sayılı günler kala alınan bu karar Altay cephesinde şaşkınlıkla karşılandı. Kulübün tek gelir kaynağı olan Alsancak Stadyumu’nun yıkılması durumunda ekonomik olarak sıkıntıya düşecek olan İzmir ekibi, büyük bir kaosun içine sürüklenebilir.

Altay Başkanı Aslan Savaşan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Bu testler ligin başlamasına günler kala kala değil, geçtiğimiz sezonun sonunda yapılmalı, güçlendirme gerekiyorsa tribünler güçlendirilmeliydi. Şu anda ne yapacağımızı bilemiyoruz. Stat için 70 bin TL’ye 3 bin adet yeni koltuk siparişi verdik. Passolig sistemi için stada büyük yatırım yapıldı. İzmir futbolunda çok büyük kaos oluşacak.”

 

TRİBÜNLER 1929’DA YAPILDI

İzmir’de kurulan, Kurtuluş Savaşı sonrası Yunanistan’a taşınan Panianios Kulübü’nün 1910’da kullanmaya başladığı Alsancak Stadı’nda tribünler ilk kez 1929’da inşa edildi. Mimar Harbi Hotan tarafından 1971’de son şekli verilen emektar tesis, 2005 Dünya Üniversite Oyunları öncesi makyajlandı. İzmir kulüpleri, geçen sezon kendi bütçelerinden yaklaşık 700 bin TL harcayarak zemini yeniletti. Stadın kente yapılması planlanan iki yeni stat karşılığında, 2 Mayıs 2012 tarihinde imzalanan protokol ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan Maliye Bakanlığı’na, ticari alan yaratma amacıyla devredilmesine tepki gösteren İzmirliler projeyi durdurdu. O tarihten beri tesisin akıbeti belli değil.

Yayınlanma Tarihi:17:10,