SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından organize edilen 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’nda (Nanjing 2014) üçüncü gün yarışları tamamlandı.

Çin’in Nanjing kentinde düzenlenen ve 28 Ağustos’a kadar devam edecek oyunların üçüncü gününde, Türkiye Milli Takımı’ndan 10 sporcu, 6 dalda yarıştı.

Tekvando kadınlar 55 kiloda tatamiye çıkan Fatma Sarıdoğan, Çek Cumhuriyeti’nden Adriana Simonkova’yı 9-5 ve Rus Tatiana Kudashova’yı 10-7 yenerek adını finale taşıdı. Son maçında Hırvat rakibi Ivana Babic’e 1-0 mağlup olan Sarıdoğan, gümüş madalya kazandı.

Yüzme kızlar 50 metre kelebekte havuza giren Nida Eliz Üstündağ ise 28.09’lük derecesiyle serisinde 5. olarak yarı finale katılmaya hak kazandı. Erkekler 50 metre sırtüstünde ise Berk Özkul, 27.29’luk derecesiyle yarışı 7. sırada tamamlayarak elendi.

Kızlar plaj voleybolunda Esra Betül Çetin-Selin Yurtsever çifti, C Grubu’ndaki üçüncü karşılaşmasında Tayvanlı Yu-Rong Song ile Pan Tzu-Yi ile karşılaştı. Milli sporcular, baştan sona üstün götürdüğü mücadeleyi 21-11 ve 21-18’lik setlerle 2-0 alarak grubunda liderliğe yükseldi. Çetin-Yurtsever çifti, 21 Ağustos Perşembe günü Saint Lucialı voleybolcular Dala Diana Noel-Skye Destini Faucher Mondesir ikilisiyle oynayacak.

Kürek branşında erkekler iki çifte kategorisinde milli formayı giyen Gökhan Güven ile Eren Can Aslan, repesaj yarışında 3:12.42’lik dereceleriyle serilerini ilk sırada bitirdi ve Final A Grubu’nda 20 Ağustos Çarşamba günü yarışmaya hak kazandı.

Eskrimde kılıç kategorisinde Fatma Zehra Köse, ilk maçında Porto Rikolu Aydill-Marieuınones Colon Quinones’i 15-12 yense de çeyrek finaldeki rakibi Macar rakibi Petra Zahonyi’ye 15-11 yenilerek elendi.

Badminton branşında mücadele eden iki milli sporcu da son maçlarını kaybederek turnuvadan elendi. Badminton erkekler C Grubu mücadelesinde Muhammed Ali Kurt, Malezyalı rakibi Jun Wei Cheam’e 21-14 ve 21-6’lık setlerle 2-0 yenildi.

Badminton kadınlar D Grubu’nda ise Aliye Demirbağ, Çinli rakibi Xiao Yu Liang’a 21-6 ve 21-10’luk setlerin ardından 2-0 yenilerek turnuvaya veda etti.

Çiftlerde ise Muhammed Ali Kurt ile Hırvat Maja Pavlinic çifti, Surinamlı Rugshaar Ishaak ve Alman Max Weisskirchen ikilisini 21-15 ve 22-20’lik setlerle 2-0 yendi.