SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İSPANYA'NIN ev sahipliğinde düzenlenecek Dünya Erkekler Basketbol Şampiyonası'na hazırlanan A Milli Takımımız'ın başantrenörü Ergin Ataman, yaşanan tüm sakatlıklara rağmen iddialı bir şekilde turnuvaya başlayacağımızdan emin. Hazırlık maçlarında alınan sonuçlarla değil, kadroyu nasıl ilgilendiğini belirten Ataman, 12 Dev Adam'ın hazırlık sürecine ve şampiyonadan beklentileriyle ilgili VATAN/şampiy10'a şu açıklamaları yaptı:

Takımın genel durumunu değerlendirir misiniz? Yüzde kaç hazırız?

“ŞU an yüzde 50 hazırız. Hazırlık döneminin yarısından fazlasını tamamladık. Yakında tam olarak hazır hale geleceğiz ve takımın durumu ortaya çıkmış olacak. Maç kazanma odaklı bir hazırlık dönemimiz yok. Hazırlık maçı oynadığımız ve oynayacağımız takımların madalya iddiası var. Özellikle güçlü takımlarla hazırlık maçı yapmayı tercih ettik.

‘TELAFİ EDERİZ'

DAHA zayıf takımlarla oynayıp kendimizi aldatmak yerine üst seviye maçlar oynayıp eksiklerimizi daha net görmek istedik. Takımın savunma performansından memnunum ama hücumda belli sıkıntılarımız var. Bunu da şampiyonaya kadar telafi edeceğimizi düşünüyorum.”

Sakatlıklar nedeniyle birçok eksiğimiz olsa da herkesin bildiği gibi takımı motive etmekte çok başarılısınız. Şu an herkes sakin görünüyor. Turnuvada katacağınız ekstra motivasyonu merak ediyorum.

“ŞÖYLE özetleyeyim; fırtına öncesi sessizlik. Benim metotlarımdan biri de budur. Turnuva öncesinde yaygara yapmaya gerek görmem. Şu dönemde hoşgörüyle ve sakince takımın yapısını oluşturmak için çalışıyoruz. Ne karamsar ne de çok heyecanlı olmaya gerek yok. Turnuva öncesi böyle duygulara girmemeyi uygun buluyorum. Takımın bir disiplini var. Şu ana kadar iyi bir uyum içindeler. Sakince ve sistem içinde form tutmaya çalışıyorlar. Son haftaya girdiğimizde rüzgar sert esmeye başlar. Sonra da fırtına… İşte o fırtına bizi nereye götürecek göreceğiz.”

‘Felsefemde ümitsizlik yok’

Üst üste bu kadar sakatlık olunca ‘Şansa bak!' dediniz mi?

“DEMEDİM!. Alıştım ben artık. Kulüp takımlarında da çok yaşadık bunu. Ama her zaman üstesinden gelip camiaları mutlu etmeyi başardık. Şimdi aynısını milli takımda da yapacağımızı düşünüyorum. Benim felsefemde asla ümitsizlik ya da iddianın azalması diye bir şey yok. Keşke tam kadro olsaydık ama şu an ki kadro da elinden gelinin en iyisini yapacaktır.”

‘Cedi'den çok şey bekliyorum'

Birkan'ın sakatlığına üzüldük ama Cedi'nin performansı da sevindirici. Cedi'den beklentiniz nedir?

“BİRKAN'A çok ihtiyacımız vardı. İyi bir sezon geçirmişti ama maalesef sporda bunlar var. Umarım bu son sakatlık olur. Cedi, Avrupa Şampiyonası'nda kupa kazanıp MVP olan bir oyuncu. Şimdi de A Milli Takım'da iyi bir kamp dönemi geçiriyor. Agresif, çalışkan ama en önemlisi iyi huylu bir çocuk. Ondan çok olumlu katkı alacağımızı ve onun başarısının A Milli Takım'a yükselmek için diğer gençlere motivasyon olacağını düşünüyorum.”

‘Hedefimiz ilk 4’

Eksikler varken sizce şampiyonada ne yaparız?

“BİR geçiş dönemi var şu an. Bazı as oyuncularımız, Hidayet, Ömer gibi, artık milli takımda değiller, Kerem Gönlüm ve Kerem Tunçeri son turnuvalarını oynayacaklar. Ve bundan sonraki milli takımın geleceğini oluşturan gençler var. İyi bir kadroyuz ama hem genç hem çok tecrübeli Enes, Ersan, Kenan gibi 3 genç ve önemli tecrübeye sahip oyuncu bizimle değil. Onlar da olsaydı final iddiasında olurduk. Ancak bu kadroyla da ilk 8 hatta ilk 4'ü hedefliyoruz.”