SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Dopingli sporcuların sayısı düştü

Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Başkanı Niyazi Kurt, bu sene doping nedeniyle ceza verilen sporcu sayısının azaldığını bildirdi.

Güncellenme: 14:45, 19/08/2014
Dopingli sporcuların sayısı düştü

Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Başkanı Niyazi Kurt, dopingle mücadelelerinin sürdüğünü söyledi.

Gelişen laboratuvar teknikleri, ilgili bakanlık ve genel müdürlüğün bu konuyla aldığı önlemler, test yapılan sporcu sayısının artmasının önemli olduğunu vurgulayan Kurt, “Geçen yıl şu dönem itibarıyla müsabakalarımızda yaptığımız testler sonucunda dopingli çıkan sporcularla 2014 yılı verilerine göre baktığımızda, doping kullanmaktan yakalanan ve ceza alan sporcu sayısının 4’te bire düştüğünü gördük. Bunda, ayrılan bütçelerin, federasyonların, Bakanımızın, Genel Müdürlüğümüzün büyük çabaları var” dedi.

İl temsilcileri aracılığıyla ülke genelinde vücut geliştirme ve fitness hizmeti verilen tesisleri denetleyerek bir rapor hazırladıklarını anlatan Kurt, insanların, federasyonun yetiştirdiği antrenörler tarafından hijyenik ortamlarda çalıştırılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Ruhsatı ve antrenörü bulunmayan tesislerin işletmecileriyle ilgili yasal işlem başlatacaklarını dile getiren Kurt, şöyle konuştu:

“Ülke genelinde internet üzerinden ya da bire bir doping satışı yapan ve yurt dışından ülkemize bu maddeleri sokan kişileri tespit ediyoruz. Çok yakında tamamlayacağımız bu dosyayı, yetkili kurumlara ileteceğiz. Bu konuda birtakım yasal düzenlemelere ihtiyaç var. Doping ticareti yapan ve gençlerimizi zehirleyen bu kişiler cezalandırılmalı ki caydırıcı etkisi olsun.”

Kurt, geçen aylarda Antalya ve Zonguldak’ta yapılan bilek güreşi ile vücut geliştirme şampiyonalarında doping testleri pozitif çıkan sporculardan 9’una ikişer yıl men ve beşer bin lira, birine iki yıl men ve 3 bin lira, ikisine onar ay men, bir kulübe bin 500 lira cezalar verildiğini anlattı. Bir sporcunun ise örnek vermeyi reddettiğini söyleyen Kurt, ona 4 yıl men ve 5 bin lira, kulübüne ise bin 500 lira para cezaları verildiğini sözlerine ekledi.

Toplantıda, Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Federasyonu Eğitim Sorumlusu ve Asbaşkan Hasan Soyyılmaz, Milli Takımlar Sorumlusu Asbaşkan Koray Girgin, Federasyon Başkan Yardımcısı Hasan Aydın, dünya ve Avrupa şampiyonu sporcu Ali Emre hazır bulundu.