SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Salih’ten flaş Ersun Yanal açıklaması!

İtalya Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarından AS Roma'da forma giyen Türk futbolcu Salih Uçan, eski takımı Fenerbahçe'de, teknik direktör Ersun Yanal'ın istifasında bir etkisinin olmadığını söyledi.

Güncellenme: 18:32, 18/08/2014
Salih’ten flaş Ersun Yanal açıklaması!

Sezon açılışı kapsamında yarın akşam Fenerbahçe ile Roma Olimpiyat Stadı’nda özel bir maç yapacak olan İtalya’nın AS Roma’da, Salih Uçan, sarı-kırmızılı takımın Trigoria semtindeki tesislerinde Türk basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Fenerbahçe’de kısa süre önce yaşanan teknik direktör değişikiliği hakkında Türk basınında çıkan haberler anımsatılan genç oyuncu, “Teknik direktörlük değişikliği benimle ilgili değil. Ben de internetten öğrendim. Zaten ne başkan Aziz Yıldırım ne de Ersun Hoca benimle ilgili açıklama yaptı. İstifada benim etkim olduğunu düşünmüyorum. Ben oradayken, Ersun Hoca kalsaydı ya da gitseydi, bence şu an en doğru tercihi yaptım” dedi.

“Antrenmanlar yüksek tempolu”

Roma’ya uyumu konusundaki soruya Uçan, “Burada günler güzel geçiyor. Maçlar da iyi geçti. Bir ay oldu, gayet alıştım. Evi tuttum. Ailem daha sonra gelecek. Avusturya’daki kampta taraftarlarla tanışma organizayonu oldu, bayağı ilgi gösterdiler. İlk izlenimleri, beni sevdiler. Taraftarın ilgisi bakımından Türkiye ile aynı” diye konuştu.

Antrenmanlardaki yüksek tempoya dikkati çeken 20 yaşındaki oyuncu, “Her antrenman tempolu geçiyor. Oyunlar aynı şekilde tempolu oynanıyor. En büyük özellikleri tempolu oynamaları. Tempo hiç düşmüyor. Yakınlarımla menajerimle de konuşuyorum ve dedim ki ‘birinci ayın sonunda ben burada en çok tempoyu kazanmalıyım.’ Tempo üst düzeye gelmeli. Antrenman seviyesi üst seviyede” ifadesini kullandı.

Salih Uçan, kişisel gelişiminde, 2 sene sonrasını nasıl gördüğü yönündeki soruya, şu yanıtı verdi:

“20 yaşındayım ve yavaş yavaş gelişiyorum. Fiziksel olarak ince bir yapıya sahibim. Mesela ayak bileklerim ince. Kemiğimi kalınlaştıramam ama güçlenebilirim. Sürekli burada da çalışıyoruz. İki sene sonra fitleşeceğim.”

“Ligde hedef şampiyonluk”

“Totti ile yan yana oynamanın nasıl bir duygu olduğu” sorusunu milli oyuncu, “Totti ile aramızda 20 sene var. Ben dünyaya geldiğimde Totti, kendini neredeyse kanıtlamıştı. Konuşulan bir futbolcuydu. İlk antrenmanda Totti’yi merak ediyorsun. Nasıl bir oyuncu? Gözlemliyorsun, nasıl koşuyor, ne yapıyor. Heyecan verici, onunla aynı ortamda olmak” diye yanıtladı.

Genç oyuncu, Roma’daki ilk sezon hedeflerine ilişkin, “Çok genç bir oyuncu kadromuz var. 22 yaşın altında, 10 futbolcu var, 24 yaşın altında, 5 oyuncu var. Çok genç bir takımız. Çok da iyi yetenekli oyuncular var. Bu sene benim ve Roma takımının hedefi, ligde şampiyon olmak” dedi.

Sarı-kırmızılı takımdaki hocası Rudi Garcia’nın 4-3-3 taktiğinde kendisini, oynamayı sevdiği bölgede değerlendirdiğini aktaran Salih Uçan, şunları söyledi:

“Aykut hoca çoğu maçta forvetin arkasında oynatmıştı. İlk zamanlarda da defansta, Mehmet Topal tarzında oynatmıştı. Daha çok hem 8 numara pozisyonunda hem defans hem savunmaya katkı ki bunu daha çok seviyorum. Hoca da böyle oynatıyor. Yetenek olarak fazla bir eksik görmüyorum. Geçen sene fazla forma şansı bulamamıştım. Şampiyon olduk, iki ay da tatile girdik. Tempo ciddi düşmüştü. Bir ay içerisinde tempomu inanılmaz iyileştirdim. Bayağı geliştirdim.”

Basın toplantısının ardından AA’ya özel bir demeç veren Salih Uçan, İsmail Kartal’ın teknik direktörlüğünde Fenerbahçe’nin 4. yıldızı takıp takamayacağı konusundaki bir soruyu şöyle yanıtladı:

“Tabii ki takabilir. İsmail Hoca’ya da çok güveniyorum. Her zaman takımın içinde ilişkiyi sağlayan, otoriteyi de sağlayan hocaydı. Çok da güvenilir bir hoca ve benim şöyle bir düşüncem var: Hiçbir oyuncunun oynasa da oynamasa da İsmail Hoca’ya sırt çevireceğini düşünmüyorum. Herkes İsmail Hoca’nın kararlarına saygı duyacaktır. Takım içinde çok sevilen bir hoca. Başarılı olacağına inanıyorum.”

Genç yıldız, Ersun Yanal Fenerbahçe’den gitse de kalsa da Roma’nın kendisini transfer etmek istediğine çok inandığını vurgulayarak, “O inançlarını bana gösterdiler. Ersun Hoca kalmış olsaydı da gitmiş olsaydı da ben Roma’ya transfer olmak istemiştim. Başkana da aynen bu şekilde söylemiştim. Başkan da ‘Tamam oğlum bakacağız, değerlendireceğiz, ben de senin iyliğini istiyorum’ dedi bana. Transfer bittikten sonra başkanın yanına gittik; ‘Ben senin iyliğini istiyorum. İnşallah orada da başaracaksın. Seni güzel günler bekliyor’ diye konuştuk” ifadesini kullandı.

Salih Uçan Fenerbahçe’ye bir gün geri dönme ihtimaline ilişkin, “İki sene şimdi kiralandım. Belki iki sene sonra Fenerbahçe’ye geri döneceğim. İki sene sonra Roma ile yeni bir anlaşma da yapmış olabilirim. Hedefim iki sene sonra Roma kulübüne bonservis parasını ödettirmek” dedi.