SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş Kulübü Divan Kurulu Üyesi ve eski asbaşkanı Levent Erdoğan, siyah-beyazlı kulübe ait yürürlükteki tüzüğün, kişi ve gruplara çıkar sağlama amacıyla oluşturulduğunu iddia etti.

 

Yazılı bir açıklama yaparak konuyla ilgili düşüncelerini aktaran Erdoğan, “2013 yılında, tüzük tadili adı altında hazırlanan yeni tüzük, birçok maddesiyle eksik ve yanlışlarla doludur. Özellikle o dönem yapılan olağanüstü kongre öncesi mevcut başkan ve yandaşları tarafından hazırlanan tüzük maddeleri Beşiktaş’a değil, adeta kişi ve gruplara çıkar sağlama amacıyla oluşturulmuştur” ifadelerini kullandı.

Bir hukukçu olduğunu hatırlatıp, tüzükteki birçok maddeyi kabul edilebilir bulmadığını belirten Levent Erdoğan, “Tüzük bir camianın anayasası olup, kişi ve grupların çıkarları doğrultusunda değil, sadece Beşiktaş menfaatleri doğrultusunda hazırlanması gereken bir olgudur. Sayın başkan Fikret Orman, defalarca karşı çıkmamıza rağmen bu tüzüğün Beşiktaş’ın önünü açacağını savunmuş, buna karşı çıkanları ise Beşiktaş düşmanı ilan etmiştir” değerlendirmesinde bulundu.

 

FİKRET ORMAN’A YÜKLENDİ

Aralarında Rahmi Koç, Erdoğan ve Yıldırım Demirören, Nevzat Demir, Serdar Bilgili, Metin Keçeli ve Turgay Atasü’nün de bulunduğu 283 divan kurulu üyesinin, bu yanlış tüzüğün kurbanı olduğunu ve üyeliklerinin düşürüldüğünü yineleyen Levent Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu kararı uygulayan divan kurulu başkanı Sayın Yalçın Karadeniz de o dönem, tüzükte yer alan bu maddeye karşı çıkmış fakat tıpkı bizler gibi onun da uyarıları dikkate alınmamıştı. Yalçın Karadeniz bu kararı uygulamamış olsaydı işte o zaman görevini kötüye kullanmış olurdu. Bu yanlış tüzüğün oluşturulmasında ve devamında yaşanan bu olayların tek sorumlusu, Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’dır. Çevresinde bulundurduğu birçok vasıfsız kişiye hazırlattığı, tuzak maddelerle dolu bu tüzük nedeniyle bu olayların yaşanmasına sebebiyet vermiştir.”

Tüzük kongresinde, yaptıkları uyarıların dikkate alınmaması sebebiyle, kendisi gibi düşünen arkadaşlarıyla salonu terk ettiğini de vurgulayan eski yönetici, açıklamasını, “Şimdi başkan Orman ‘bu işi nasıl düzeltirim’ diyerek, kendi hazırlattığı tüzüğün arkasında duramıyor, anayasayı delmenin yollarını arıyor. Bakalım bir yanlışı şimdi başka bir yanlışla nasıl düzeltecekler, merak ediyorum” ifadeleriyle sonlandırdı.

Yayınlanma Tarihi:15:12,