SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenen 22. Avrupa Atletizm Şampiyonası’nın 6. ve son gününde, 12 branşta madalyalar sahiplerini buldu.

Şampiyonada sabah seansında Zürih sokaklarında 72 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilen erkekler maraton mücadelesinde, İtalyan Daniele Meucci, 2:11:08’lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

İtalyan atlet Daniele Meucci, daha önce 2010 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda 10 bin metrede bronz, 2012 Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda ise aynı branşta gümüş madalya kazanmıştı.

Maratonda Polonyalı Yared Shegumo 2:12:00’lık derecesiyle gümüş, Rus Aleksey Reunkov ise 2:12:15’lik zamanlamasıyla bronz madalya elde etti.

Letzigrund Stadı’ndaki şampiyonanın son seansında ise 11 branşta madalyalar sahiplerini buldu.

Kadınlar gülle atma finali

Kadınlar gülle atmada, Almanya’dan Christina Schwanitz 19.90’lık derecesiyle altın madalya kazandı.

Rusya’dan Yevgeniya Kolodko 19.39 ile gümüş, Macaristan’dan Anita Marton 19.04 ile bronz madalya kazandı.

Erkekler 1500 metre finali

Erkekler 1500 metrede, Fransız Mahiedine Mekhissi-Benabbad 3:45.60’lık derecesiyle altın madalya kazandı.

Norveçli Henrik İngebrigtsen 3:46.10 ile gümüş, Büyük Britanya’dan Chris O’hare 3:46.18 ile bronz madalya kazandı.

Kadınlar yüksek atlama finali

 

Kadınlar yüksek atlamada, İspanya’dan Ruth Beitia 2.01’lik derecesiyle altın madalya kazandı.

Rusya’dan Mariya Kuchina 1.99 ile gümüş, Hırvatistan’dan Ana Simic ise yine 1.99 ile bronz madalyanın sahibi oldu.

Kadınlar 4×400 metre finali

 

Kadınlar 4×400 metrede, Fransa, 3:24.27’lik derecesiyle altın madalya elde etti.

Ukrayna 3:24.32 ile gümüş, Büyük Britanya ise 3:24.34 ile bronz madalya kazandı.

Erkekler 4×400 metre finali

Erkekler 4×400 metrede, Büyük Britanya 2:58.79’luk derecesiyle altın madalya kazandı.

Rusya 2:59.38 ile gümüş, Polonya ise 2:59.85 ile bronz madalyanın sahibi oldu.

Erkekler uzun atlama finali

Erkekler uzun atlamada, Büyük Britanyalı Greg Rutherford 8.29’luk derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

Yunan Louis Tsatoumas 8.15 ile gümüş, Fransız Kafetien Gomis 8.14 ile bronz madalya elde etti.

Kadınlar 3000 metre engelli finali

Kadınlar 3000 metre engellide Alman Antje Möldner-Schmidt 9:29.43’lük derecesiyle altın madalya kazandı.

İsveçli Charlotta Fougberg gümüş, İspanyol Diana Martin ise bronz madalya kazandı.

Erkekler cirit atma finali

Erkekler cirit atmada, Finlandiya’dan Antti Ruuskanen 88.01’lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

Çek Cumhuriyeti’nden Vítezslav Vesely 84.79 ile gümüş, Tero Pitkamaki ise 84.40 ile bronz madalya elde etti.

Erkekler 5000 metre finali

10 bin metrede altın madalya kazanan Büyük Britanyalı Mohamed Farah, 5 bin metrede de 14:05.82’lik derecesiyle yine altın madalyaya uzandı.

Azerbaycan’dan Hayle İbrahimov 14:08.32’lik derecesiyle gümüş, Büyük Britanya’dan Andy Vernon ise 14:09.48’lik zamanlamasıyla bronz madalya elde etti.

Hayle İbrahimov’un kazandığı gümüş madalya, Azerbaycan’ın şampiyonada kazandığı tek madalya oldu.

Erkekler 4×100 metre finali

Erkekler 4×100 metrede, Büyük Britanya 37.93’lük derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

Almanya 38.09 ile gümüş, Fransa ise 38.47 ile bronz madalya elde etti.

Kadınlar 4×100 metre finali

Kadınlar 4×100 metrede, Büyük Britanya 42.24’lik derecesiyle altın madalyanın sahibi oldu.

Fransa, 42.45 ile gümüş, Rusya ise 43.22 ile bronz madalya elde etti.

6 gün süren Zürih’teki Avrupa Atletizm Şampiyonası sona erdi.