SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Çanakkale Valiliği ve İl Özel İdaresince düzenlenen “Biga Sancak Beyi Osman Bey Geleneksel Okçuluk Müsabakaları ve Şenlikleri” başladı.

Makedonya Kralı Büyük İskender’in ordusunun, MÖ 334 yılında Perslere karşı galip geldiği Granikos Savaşı’nın yaşandığı Biga ilçesi Çınarköprü köyündeki şenlikler kapsamında iki kategoride okçuluk müsabakaları yapıldı.

Yarışlarda, İstanbul, Ankara, Çanakkale ve Eskişehir’in aralarında bulunduğu illerde faaliyet gösteren 29 atlı spor ile cirit kulüplerinin yanı sıra Azerbaycan, Çin, Ukrayna, Polonya, İran, Almanya, İngiltere, Türkmenistan, Macaristan, ABD, Slovakya, Yunanistan, Bulgaristan, Güney Kore, Kazakistan ve Slovakya’dan okçular mücadele etti.

Geleneksel giysileri ve atlarıyla yarışan okçular, kabak ve Memluk stilinde atışlar yaptı. Yaya okçular ise üç kategoride 30, 60 ve 90 metre puta atışlarını gerçekleştirdi.

Bir okçunun kırılan okunun parçası, parmağına saplandı. Başka bir yarışçı ise atının hızı nedeniyle ağaca çarparak yaralandı. Bu kişilere, sağlık ekipleri müdahale etti.

Sinema ve dizi oyuncusu Cemal Hünal’ın da at binerek ok attığı şenliklerde, mehter konseri ile Kafkas dans gösterisine yer verilerek, ebru ve maket sergisi izlenime sunuldu.

Dereceye giren okçuların ödülleri yarın düzenlenecek törende verilecek.

Okçuluk müsabakaları ve şenlikler, 1726 yılında rekor kırarak İstanbul Ok Meydanı’nda “Menzil Taşı” dikmeye hak kazanmış Biga Sancak Beyi Osman Bey anısına her yıl geleneksel olarak düzenleniyor.