SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Festival 21 Ağustos’ta başlıyor

Kastamonu'nun Azdavay ve Pınarbaşı ilçelerinde, 21-22 Ağustos'ta yapılacak "Azdavay-Pınarbaşı Macera Sporları Festivali"ne bazı illerden 165 sporcunun katılması bekleniyor.

16:29 -
Festival 21 Ağustos’ta başlıyor

“Karadeniz Havzasında Macera Turizm Ağının Geliştirilmesi Projesi” kapsamında Kastamonu Valiliği, Azdavay ve Pınarbaşı Kaymakamlıkları ile Belediyelerinin organize ettiği festivalde, dağ koşusu, dağ bisikleti ve enduro yarışları ile Horma Kanyonu geçişi gerçekleştirilecek.

Festivalin yapılacağı güzergahlarda, pist inşası ve teknik bakım gibi çalışmaların yüzde 80’i tamamlandı.

Azdavay Kaymakamı Osman Doğramacı, gazetecilere yaptığı açıklamada, festival hazırlıklarının sürdüğünü bildirdi.

Söz konusu iki ilçede turizmin geliştirilmesi bakımından bu organizasyonu çok önemsediklerini vurgulayan Doğramacı, şöyle konuştu:

“Etkinlikler, Avrupa Birliği projesi çerçevesinde olduğu için Avrupa’dan 5 ülke de bu çalışmalarda yer alıyor. Oradan da sporcuların gelmesini bekliyoruz. Türkiye’den de çok katılım olacak. Federasyonlarla gerekli görüşme yapıldı. 40 dağ bisikleti sporcusu olacak diye düşünüyorduk ama onun da üzerinde olabileceği kanaatindeyiz. 165 sporcunun katılacağı festivale, Türkiye’nin çeşitli kentlerinden yaklaşık 8 bin kişinin gelmesini bekliyoruz. İlimize gelecek misafirlerin ihtiyaçlarının karşılanması için ihale tamamlandı. Vatandaşlarımızı bekliyoruz.”

Doğramacı, Azdavay’daki Suğla Yaylası’nda gerçekleştirilecek Türkiye Enduro Şampiyonası 4’üncü Ayak Yarışı ve Dağ Bisikleti Yarışı için 1,8 kilometre uzunluğundaki parkurun yapımının tamamlanmak üzere olduğunu anlattı. Bunun, Türkiye’nin önemli enduro ekstrem parkurlarından olacağına değinen Doğramacı, bu pistte sonraki yıllarda uluslararası spor faaliyetleri düzenlemeyi planladıklarını aktardı.

Azdavay Belediye Başkanı Osman Nuri Civelek de bölgede sportif etkinliklerin sayısını artırıp turizmle ilgili hedeflerine ulaşmak istediklerini ifade etti.

Kastamonu Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Erdoğan Akbıyık ise spor turizminin, yerel kalkınmada ciddi katkı sağlayan bir unsur olduğunu dile getirdi.