SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cavcav’dan TFF’ye “CentilmenLig” sitemi

İlhan Cavcav "İki yıl önce federasyondan 4 milyon lira centilmenlik parası aldık. Bu parayı biz alınca federasyon bunu kaldırdı" dedi.

Güncellenme: 14:37, 16/08/2014
Cavcav’dan TFF’ye “CentilmenLig” sitemi

Gençlerbirliği Kulübü Başkanı İlhan Cavcav, “İki yıl önce federasyondan 4 milyon lira centilmenlik parası aldık. Bu parayı biz alınca federasyon bunu kaldırdı” sözleriyle Türkiye Futbol Federasyonu’na (TFF) sitem etti.

İlhan Cavcav, yaptığı açıklamada, geçen sezon tribünden sadece 786 bin lira gelir elde ettiklerini belirterek, Gençlerbirliği’nin futbolcu yetiştirip satarak ayakta kalan bir kulüp olduğunu ifade etti.

Kırmızı-siyahlı taraftarların daha çok “mektepli insanlar” olduğunu belirten Cavcav, “Ankara’da taraftarımız yok değil, var ama hep mektepli insanlar. Başkan olduğum süre içerisinde Gençlerbirliği’nin sahasının kapandığını hatırlamıyorum, bu nedenle de tarftarımıza teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Haydan gelen huya gider”

İlhan Cavcav, büyük kulüplerin bir futbolcuya 2-3 milyon avro verebildiğini kaydeden İlhan Cavcav, “Bizim kitabımızda böyle bir şey yok. Bizde 2-3 milyon avro 7-8 futbolcuya veriliyor. Onlarda af edersiniz ‘Haydan gelen huya gider’ mantığı var” dedi.

Büyük kulüpleri kutladığını dile getiren Cavcav, şöyle devam etti:

“Bir milyon dolarlara loca satıyorlar. Bir maçta 2 milyon liraya yakın hasılat alıyorlar. İki yıl önce federasyondan 4 milyon lira centilmenlik parası aldık. Bu parayı biz alınca TFF bunu kaldırdı. Centilmenliğe de para verilmiyor. Eğer bu parayı büyük kulüplerimizden birisi almış olsaydı federasyonumuz onlara 4 değil 6 milyon lira verirdi. Burada dengelerin oluşması için tüm kulüplerimizin daha ahenkli çalışması lazım.”

Kulüpler Birliği Vakfı

Kurucusu olduğu Kulüpler Birliği Vakfı’nın icraatlarının çok önemli olduğuna dikkati çeken İlhan Cavcav, “Kulüplerin ne sıkıntılar içerisinde olduğu biliniyor. Burada 17-18 kulüp bir araya gelince asgari ölçüde birleşmemiz lazım. Fakat maalesef Anadolu Kulüpleri’nde 2-3 yılda bir başkan değişiyor” dedi.

Tecrübeli başkan sözlerini şöyle tamamladı:

“Bu nedenle gelenle giden başka düşünüyor ve bir ahenk yakalayamıyoruz. Kulüpler Birliği Başkanlığı’nı bırakmamdaki en önemli sebep birlik olamamamız. Yabancı oyuncu kuralında 6+2 kararı aldık. Federasyonumuz noter tasdiki istedi. Daha önce bunun örneği olmamıştı ve 16 kulüpten noter tasdiki aldık ama federasyon yine kendi bildiğini yaptı ve bütün kulüplerimiz bu durum nedeniyle sıkıntıda.”