SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Prandelli Ertuğrul Akbay’a konuştu

Yaptığı röportajlarla spor basınına da damga vuran Akbay, ses getirecek bir söyleşiye daha imza attı. Cimbom’un İtalyan teknik direktörü yeni sezon öncesi hedeflerini AMK’ya anlattı.

Güncellenme: 10:41, 15/08/2014
Prandelli Ertuğrul Akbay’a konuştu

Galatasaray'ın İtalyan teknik direktörü Prandelli ile Florya'daki ofisinde, özel röportaj yapmak için buluştum.

İnanın! Adamı tanıdıkça daha çok seviyorsun. Öyle ki;  Futbolun beşiği olan bir ülkenin milli takımını emanet ettiği Prandelli çok mütevazı. Çok dost… Çok samimi…Arkadaş canlısı…Telefona çıkmama …Randevu atlatma… Randevu saatinden geç gelip, bekletme huyu da yok… Anlayacağınız, tek kelimeyle havalarda uçmuyor…Bizim bazı ünlülerimiz(!) gibi… Randevumuz saat 16.30'da idi. Baktım! Tam saatinde ofisinin kapısında beni bekliyor.Ve elini uzatıp; Hoş geldin, diyor.

Prandelli'ye, İngilizce; Türkçe'yi öğrenmeye başlamışsınız bile, deyince… İlişkilerini yürüten sempatik danışmanı Silvia hemen söze girerek; Türkiye'yi… Halkını… Örf-adetlerini… Yemeklerini çok sevdik. Sanki İtalya'dayız. Burası bizim ikinci vatanımız gibi oldu.

 

 

Prandelli'ye; Takımın durumu nasıl, diye sorunca şöyle konuştu; -Mr. Akbay! Ben Galatasaray'a büyük bir amaç için geldim. Başkan Aysal ile konuştuğumuzda bana; “-4. yıldızı kazanmak istiyorum”, demişti. Bunun üzerine kendisine; -Ben de kazanmak isteği olan bir kulüp arıyordum, diye cevap vermiştim. İyi ki, Galatasaray'a gelmişim. Zira; Galatasaray şampiyonluk hırsı zirvede olan bir takım. Bu hırs, başarıya ulaşmanın ilk adımıdır. Bu nedenle hedefimize ulaşacağımıza çok eminim. Prandelli'ye sordum; -Süper Kupa için… Fenerbahçe ile yapacağınız Süper Kupa maçı için ne, diyorsun? -Bu maç bizim için çok önemli. Onun için çok iyi hazırlanıyoruz. Ve her geçen gün daha iyi oluyoruz. Zira; Geçen sezon şampiyon olan… Güçlü bir takıma karşı oynayacağız. -Peki! Maç ne olur? Tahminin ne? -Herkes bu maçı soruyor… -Ama, şimdiden tahmin yürütmem yanlış olur. Ancak, kazanmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. -Fenerbahçe'de çok ünlü isimler var! Galatasaray'da ise, pek o kadar yok. Buna ne dersin? -Güçlü bir takım ünlü isimlerle olmaz. -Ya nasıl olur? -Takım ruhuyla…Takım oyunuyla olur… İstekle, arzuyla olur…

Bizim birçok motivasyonumuz var, Taktik olarak… Teknik olarak… Psikolojik olarak… Ve karakter olarak büyük bir takım olabilmek için çok çalışıyoruz. Biz uyumlu bir aile gibiyiz.

-Ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz? -Gizli bir şeyler yapmıyoruz!… Maçlar seyrediyoruz. Fenerbahçe ile ilgili videolar seyrediyoruz. Kondisyon çalışmaları yapıyoruz. Bütün oyuncularımdan da çok memnunum.

-Sneijder ne durumda? -Aramıza yeni katıldı… Ancak, burada olmamasına rağmen verdiğim programla çalışıp kendini hazırladı. Bizimle çalışmaya başladı, Fener maçına kadar tam anlamıyla hazır olmuş olacak. -Prandelli'ye; Fener maçını sadece Türkler değil… Eminim…

İtalyanlar ve diğer Avrupa ülkelerinin sporseverleri de merak ediyordur, deyince ünlü teknik direktör şöyle konuştu; -Ben buraya kazanmak için geldim. Hedefim sadece Süper Kupa'yı almak değil… Şampiyonlar Ligi'nde tur atlamak…

4. yıldızı takmak… Türkiye Kupası'nı kazanmak, en büyük amacım. -Yeni oyuncular alınması konusunda ne diyorsun? -Başkan Aysal bu konuyu biliyor. Onunla her konuda anlaşıyoruz. Galatasaray'ın patronu o olduğuna göre, onun verdiği kararlara hep saygı duydum… Duyacağım da… -Galatasaray'da en beğendiğin oyuncular kimler? -Bütün takım… Hedefim, en mükemmel şekilde takım oyunu oynayan bir takım kurmaktır. Eminim! Bütün oyuncularım da buna inandıkları için tüm güçlerini ortaya koyuyorlar. Futbolcularımın hepsi de alçakgönüllü… Ve yüreklerini ortaya koyan insanlar. Bu da beni çok mutlu ediyor. Son olarak belirtmek isterim ki; İyi ki, gelmişim. Galatasaray çok özel bir kulüp… Teknoloji olarak da çok ileri… Ve büyük bir aile olmak için çok önemli adımlar atan insanlar var bu kulüpte… Üstelik, herkeste de, bir aile sorumluluğu hissiyatı var.

Röportajın sonunda da anladım ki; Prandelli Galatasaray için iyi bir seçim olmuş… Hırsı gözlerinden okunuyor. Hırsıyla, oyuncularıyla… Ve başkanıyla uyum içinde olan Prandelli… Bir de arkasına taraftarının desteğini alırsa değil rüzgar gibi… Fırtına gibi eser… Karşısına çıkan rakiplerini de ezer geçer.

Prandelli'ye kitabı hediye etti

Prandelli, Türkiye'deki ilk gününde onuruna verilen yemekte Ertuğrul Akbay'la tanışmıştı. Aysal, yemekte Akbay'ın satış rekorları kıran ‘Yaş 75 Yolun Yarısı' kitabından söz etmişti. Ünlü gazeteci-yazar da kitabını İtalyan hocaya hediye etti…Tercümanı Dani de kitabı anlattı

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:10:15,