SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olimpik Yüzücüler projesi başlıyor

Turkcell ve Türkiye Yüzme Federasyonu (TYF) işbirliğiyle başlatılan "TYF-Turkcell Olimpik Yüzücüler" projesi, yarın Tekirdağ, Edirne ve Isparta'da gerçekleştirilecek organizasyonlarla başlayacak.

Güncellenme: 17:37, 15/08/2014
Olimpik Yüzücüler projesi başlıyor

Dünyaca ünlü ABD’li yüzücü Michael Phelps’in antrenörü Bob Bowman ve yardımcısı Fernando Canales’in baş danışmanlığında, 40 ilde 8-12 yaş arası yaklaşık 20 bin yıldız sporcu adayının Turkcell Yüzme Günleri etkinliğinde kulaç atacağı bildirildi.

Yapılan açıklamaya göre, yetenekli gençleri Türk sporuna kazandırılmayı, lisanslı sporcu sayısını artırmayı amaçlayan proje kapsamında bu ay ve eylül ayında, İstanbul, Bursa, Ankara, Adana, Tekirdağ, Edirne, Çanakkale, Balıkesir, Manisa, İzmir, Aydın, Denizli, Muğla, Konya, Niğde, Kırıkkale, Eskişehir, Bolu, Sakarya, Kocaeli, Kayseri, Tokat, Sivas, Isparta, Karaman, Mersin, Hatay, Gaziantep, Kahramanmaraş, Malatya, Diyarbakır, Van, Rize, Trabzon, Giresun, Samsun ile Kastamonu’da yüzme şöleni yaşanacak. Proje kapsamında etkinlik gerçekleştirilecek üç il de daha sonra belirlenecek.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Burak Sevilengül, federasyon ile yürüttükleri projenin ikinci yılında Turkcell Yüzme Günleri organizasyonunda il sayısını 17’den 40’a yükselttiklerini belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Amacımız birçok genç sporcumuza ulaşarak onları Türk sporuna kazandırmak. İlk anda 2016 Rio de Janeiro ve asıl hedefimiz 2020 Tokyo’da madalya için yarışacak sporcularımızın yetiştirilmesi için çalışıyoruz. Projemizin bir diğer ayağında Baltimore’da Bob Bowman eşliğinde eğitim gören sporcularımız, bu ay içinde Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda bizleri temsil edecek. Çok ayaklı bu projemizin sonunda ülkemizi olimpiyatlarda başarıyla temsil edecek sporcuları ülkemize kazandıracağız.”

Türkiye Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan ise bir yılın geride bırakıldığı projede önemli aşamalar kaydettiklerini vurgulayarak, “Geçtiğimiz yıl 4 bin sporcunun katıldığı Turkcell Yüzme Günleri’nde bu yıl 20 bin sporcuya ulaşılacak. Türkiye gibi potansiyeli çok yüksek olan bir ülkede, bu rakamlar oldukça önemli. Yetenekli yüzücülerin spora kazandırılması adına Turkcell Yüzme Günleri büyük önem taşıyor. Projenin başarıya ulaşarak bu desteğin karşılığını bulmasını için Türkiye’nin dört bir yanını dolaşarak Türk sporunda başarılı sporcuların sayısını arttıracağız” değerlendirmesinde bulundu.

Bu arada, 40 ilde gerçekleşecek etkinliklerde spor okullarının seviyesinin gözlemleneceği, ulusal veri tabanı için bilgi toplanacağı belirtildi. Geçen yıl 18 bin olan faal lisanslı sporcu sayısının bu yıl itibarıyla 32 bine yükseldiği, bu rakamın 2016’da 50 bini, 2020’de ise 100 bini bulmasının amaçlandığı ifade edildi.