SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Süleyman Seba’nın başkanlık döneminin unutulmaz teknik direktörü Gordon Milne, bu akşam İngiltere’den İstanbul’a geldi.

Vefatın haberini aldıktan sonra yaptığı açıklamada büyük bir acı yaşadığını belirten Milne, yarın son yolculuğuna uğurlanacak Seba için düzenlenecek törenlere katılacak.

Bir süre önce Akaretlerdeki parkta Süleyman Seba heykelini açan eski CHP lideri ve milletvekili Deniz Baykal cenazeye kalabalık grupla geleceğini bildirdi. Beşiktaş CHP Belediye Başkan adayı Hakan Atalay ile görüyen Baykal’ın cenazeye Hikmet Çetin, Ünal Erkan ve Latif Ayaz ile geleceği belirtildi.

Hürriyet’in haberine göre; Beşiktaş’ın efsane başkanı Süleyman Seba’nın cenaze törenine başkentten CHP eski lideri Deniz Baykal, Hikmet Çetin, Ünal Erkan, Mehmet Ağar, Mahmut Yeşil İstanbul’a geliyorlar.

CUMHURBAŞKANI BEKLENİYOR

Efsane başkan Süleyman Seba’yı bir ay önce kongre üyesi Hasan Gürsoy ile ziyaret eden Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın da başkentte işlerini bitirip cenaze törenine katılmak için hazırlık yapıldığı belirtildi. Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan, hasta yatağındaki Süleyman Seba’ya “Başkanım beni tanıdınızmı” demesi üzerine Seba “Tanımazmıyım Başbakan” diyerek tebessüm etmişti. Meclis Başkanı Bülent Arınç ve bazı bakanlarında milletvekilleri ile cenaze törenine katılacağı açıklandı.

YÖNETİCİLER TOPLU GELİYOR

Süleyman seba döneminde yöneticilik yapan Cemil Kazancı, Ferhat Özgen, Sefa Dinçer, İhsan Kalkavan, Turguy Ciner, Zafer Yıldırım, Ahmet Hamoğlu, İbrahim Polat, Bahattin Beyoğlu ile çok sayıda kongre üyesi cenaze töreninde yerini alacak.

Milne’nin Beşiktaş kariyeri;

1987’de Milne, ilk kez yurt dışına çıktı ve Beşiktaş’ın teklifini kabul etti. İlk sezon Galatasaray’ın ardında ikinci oldular. Kupada da başarısız olan Beşiktaş’ın tek tesellisi Başbakanlık Kupası oldu. 1988-89 sezonunda yine lig ikincisi oldular ancak bu sefer hem Türkiye Kupası’nı hem de Cumhurbaşkanlığı Kupası’nı kazandılar. Ligde şampiyonluğun gelmemesi nedeniyle Milne üstünde baskı oluşsa da başkan Süleyman Seba devam kararı aldı. 1989’dan itibaren ise Beşiktaş fırtına gibi esmeye başladı. Üç sezon üst üste lig şampiyonluğu kazanıldı. 1990-91 sezonundaki şampiyonluk hiç yenilgi alınmadan kazanılmıştı. Böylece Beşiktaş, Türkiye tarihinde namağlup tek şampiyon unvanını kazandı. Bu üç yılda bir Türkiye Kupası bir de Cumhurbaşkanlığı Kupası geldi. Buna rağmen Beşiktaş, Avrupa’da başarı gösteremedi ve ilk turlarda elendi. 1992-93 sezonunda Beşiktaş, şampiyonluğu averaj farkıyla kaybetti ve 4 sezon üst üste şampiyon olma rekorunu kıramadı. 1993-94 sezonuna kötü başlayan Beşiktaş, Milne’in getirdiği yabancılar Osvaldo Nartallo ve Francesco Manassero transferlerinde yaşanan mali problemlerden dolayı Milne’i suçladı ve sezonun ilk yarısı sonunda Milne ve Beşiktaş yollarını ayırdı. Türkiye’de uyguladığı antrenman programları ve taktikler ile Türk futbolunun gelişmesinde önemli bir role sahip Milne, Beşiktaş’taki yabancı haklarını Britanya’dan kullanmış ve Alan Walsh, Ian Wilson gibi tecrübeli isimlerinden yanında, daha sonra İngiliz futbolunda bir efsaneye dönüşecek Les Ferdinand’ı da Türkiye’ye getirmiştir.

Yayınlanma Tarihi:18:03,