SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Bilgisayarla kupa kazanılmaz”

Dünyanın önde gelen teknik direktörleri en önemli turnuvalara takımlarını bilgisayarlarla hazırlıyor. Jose Mourinho’dan Ancelotti’ye, Guardiola’dan Simeone’ye herkes bilgisayar kullanıyor.

Güncellenme: 11:13, 14/08/2014
“Bilgisayarla kupa  kazanılmaz”

AMK GAZETE / Alican ESENCİ

FENERBAHÇE'DE Başkanı Aziz Yıldırım'ın, “Bir bilgisayardır tutturmuş gidiyor. İşte benim de önümde bilgisayar var. Bilgisayarla şampiyonluk falan olmaz…” sözleri olay yarattı. Başarının bir ekip işi olduğunu savunan, oyuncuların paralarını ödemediği takdirde şampiyonluğun gelmeyeceğini belirten Yıldırım, Ersun Yanal'ın kullandığı bilgisayar programlarının futbolda yeri olmadığını iddia etmişti.

Yıldırım bu iddiasını şiddetle savunuyor, ancak dünyanın tüm önde gelen kulüpleri bilgisayar kullanıyor. Öyle ki bu sezon Şampiyonlar Ligi'ni kazanan Ancelotti de, Almanya'da mart ayında şampiyon olan Bayern Münih'in hocası Guardiola da, İspanya'da devleri geçen Atletico Madrid'in patronu Simeone de bilgisayarlardan yardım alıyor.

Mourinho'nun tableti var

ÖZEL biri lakaplı Jose Mourinho da kendisi için özel hazırlattığı bir uygulamayı kullanıyor. Tabletiyle yeşil sahaya çıkan Mourinho, futbolcularına hemen istediklerini gösteriyor. Hatta videolarla bu görüşlerini destekliyor.

Özel ekipler oluşturdular

AZİZ Yıldırım her ne kadar “Biz yapmasak bu iş olmaz” diye diretse de, bilgisayarların futboldaki rolü her geçen gün artıyor. Yıllarca Manchester United'ı başarıdan başarıya koşturan Sir Alex Ferguson'un bu konu için özel bir ekip oluşturduğu da biliniyor. Dünyanın önde gelen tüm takımlarının bu konuda özel bir ekip oluşturup, teknolojiye destek verdiği şu günlerde Aziz Yıldırım'ın, “Ersun Yanal bir bilgisayardır tutturmuş gidiyor” sözleri Türk futbolunun Avrupa'da neden başarılı olamadığını da gözler önüne seriyor.

Carlo Ancelotti 13 final kazandı

Milan laboratuarını kuran Carlo Ancelotti, kariyeri boyunca çıktığı 17 finalin 13'ünü kazandı. Kaybettiği 4 finalin 3'ü penaltılar sonucundaydı.

HANGİ HOCA NE YAPIYOR?

DÜNYANIN en başarılı teknik direktörleri de bilgisayar programlarını faal olarak kullanıyor ve bunu itiraf etmekten geri kalmıyor. Carlo Ancelotti, Milan'ın 2002 yılında kurduğu özel laboratuarın mimarları arasındaydı.

Tüm futbolcuların fiziksel durumlarını, sakatlıklarını, idman programlarının saklandığı bilgisayarlar, Milan'ın tarihi başarılar yakaladığı bu dönemde başrolü oynadı. Öyle ki Milan'ın o dönemdeki 35-36 yaşındaki oyuncular, ancak bu şekilde fiziksel açıdan dinç kalabildi. İdmanları analiz ediyor

ALMANYA'YA adım atar atmaz Almanca öğrenen Pep Guardiola da Bayern Münih'te futbolcularını bilgisayar verileriyle izliyor. Antrenman görüntüleri ayıklanırken, oyuncuların idman performansları da masaya yatırılıyor. İspanya Şampiyonu Atletico Madrid'de yardımcı antrenör Burgos, ‘google glass' isimli gözlükle karşılaşma sırasında istatistikleri rahatça takip ediyordu.

 

 

 

Yayınlanma Tarihi:10:27,