SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türk ekibi finale yükselemedi

Avrupa Yüzme Şampiyonası'nda açık su 10 kilometre kadınlarda, Hollandalı Sharon van Rouwendel, 5 kilometre erkelerde de İngiliz Flogg altın madalya kazandı

19:31 -
Türk ekibi finale yükselemedi

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen 32. Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda, senkronize yüzmede, “duet teknik” kategorisinde yarışan Defne Bakırcı ve Mısra Gündeş’ten oluşan Türk ekibi finale yükselemedi.

Şampiyonanın ilk gününde yapılan senkronize yüzme yarışlarında, “duet teknik” dalında ön eleme müsabakalarına çıkan Bakırcı ve Gündeş ikilisi, toplamda 71.0263 puan aldı. Topladıkları puanla 19 ülke arasında, 16. olan Bakırcı ve Gündeş, ilk 12 ülke arasında giremeyerek, final şansını kaybetti.

Açık su 10 kilometre kadınlar yarışı

Şampiyonada, Berlin’in güneyindeki Grünau’da açık su yüzme yarışları yapıldı.

Açık su 10 kilometre kadınlarda Hollandalı Sharon van Rouwendaal 1:56:6,9’luk derecesiyle altın madalya kazandı. Bu yarışlarda ikinciliği 1:56:8’lik derecesiyle Macar Eva Risztov, üçüncülüğü ise 1:56:08,5’lik derecesiyle İtalyan atlet Aurora Ponsele elde etti.

Bu arada, yarışmaya katılan 21 yaşındaki Polonyalı Natalia Charlos, finiş bölgesinde bilincini kaybetmiş bir şekilde sudan çıkarıldı.

Seyircilerin ve Polonyalı ekibin ikazıyla cankurtaran, bilincini kaybeden Charlos’u suyun kenarına getirdi. Sporcuya acil müdahale olay yerinde yapılarak, hastaneye kaldırıldı. Alman Yüzme Federasyonu Doktoru Alexander Beck, Charlos’un durumun iyi olduğunu, bilincinin geri geldiğini kaydetti.

Açık su 5 kilometre erkekler yarışı

Erkeklerde açık su yarışında 53:41,1’lik derecesiyle İngliz Daniel Flogg altın madalyanın sahibi oldu. 54:01,8 ile Alman Rob Muffels ikinci, vatandaşı Thomas Lurz da 54:02,6’lık derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

Şampiyonada yarın senkronize yüzmede ”duet free” ve ”takım free” dallarında ön elemeler yapılacak.

Açık su yarışlarında da 10 kilometre erkekler ile 5 kilometre kadınlar yarışmaları gerçekleştirilecek.

Şampiyonada, 17 Ağustos’a kadar açık su ve senkronize yüzme yarışları devam edecek. 18-24 Ağustos arasında ise yüzme ve dalış müsabakaları yapılacak.

Türkiye şampiyonaya, senkronize ve yüzme kategorilerinde 18 sporcuyla katılıyor.

32. Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda, 45 ülkeden, 900’ün üstünde sporcu madalya için yarışacak.