SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fırtına’da genel kurul çağrısı!

Trabzonspor Kulüp Genel Sekreteri Güney: "Birileri imza toplayarak ilanla genel kurul çağrısı yaptı diye öyle bir şey yapmamız mümkün değil. Bu da hukuka aykırı olur"

Güncellenme: 17:31, 13/08/2014
Fırtına’da genel kurul çağrısı!

Trabzonspor Kulübü Genel Sekreteri Köksal Güney, yeterli bin 490 imza toplayan üyelerin yönetim kuruluna yaptığı olağanüstü genel kurul çağrısına ilişkin olarak, “Birileri imza toplayarak ilanla genel kurul çağrısı yaptı diye öyle bir şey yapmamız mümkün değil. Bu da hukuka aykırı olur” dedi.

Güney, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde yaptığı açıklamada, Trabzonspor’un, şu an başta olan yönetimin olmadığını belirterek, “Trabzonspor, hepimizin. Biz her platformda ‘Trabzonspor’a hizmet sevdalısıyız’ dedik. Makam mevki sevdalısı olmadık. Kendimizi ona hizmet etmeye şartlandırdık. Bu sene de hep üstüne basa basa söylüyoruz, lig, Türkiye ve Avrupa kupası olmak üzere 3 kulvarda önemli hedeflerimiz var. Bunları başarmak istiyoruz, bu hedeflere kilitlendik” diye konuştu.

Toplanan imzalar konusunun hukuksal yanı olduğunu söyleyen Güney, “İmzalar ne kadar toplandı, ne derecede genel kurula gitmeyi gerektirecek şartlarda, bunların hukuksal yönü olacak, araştırılacak. Şu an için yönetim kuruluna direkt ya da divandan, ‘imzalar toplandı seçime gidilsin’ diye bir başvuru gelmedi. Öyle bir şey geldiğinde detaylı konuşacağız” ifadelerini kullandı.

Göreve geldikleri genel kurulun ardından görev süreleri konusunda da mahkemeye gidildiğini anımsatan Güney, şöyle devam etti:

“Genel kurula itiraz oldu. İnsanlar 3 ay, 5 ay içerisinde seçim olur diye birtakım tartışmalar yaptı. Biz o zaman ‘hukukun verdiği karara saygılıyız’ dedik. ‘Bizim de itiraz hakkımız varsa, bu konuda söz sahibi durumumuz varsa hukuksal girişimlerimizi yapacağız’ dedik ve bu süreç devam ediyor. Biz nasıl mahkemeye verildiğinde seçim istendiyse işin o yönleriyle ilgilenmedik, şimdi de ilgilenmiyoruz.

Biz Trabzonspor’a hizmet sevdalıyız, hedeflerimize kilitlendik. Önemli transferler yaptık. Delegeler bize bu hakkı verdi, seçimli genel kurulda. Hedeflerimiz doğrultusunda çalışıyoruz. Birileri imza toplayarak ilanla genel kurul çağrısı yaptı diye öyle bir şey yapmamız mümkün değil. Bu da hukuka aykırı olur. Hukuksal süreç ve geçerliliği varsa bize bunların ulaşmasını bekliyoruz. Türk adaletine güveniyoruz. Hukuk derse bize ‘seçim yapın’, öyle bir noktaya geldiğinde bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın seçim yapacağız. Fakat bize ne direkt olarak veya endirekt olarak divandan gelen başvuru var.

-“Tarih hesap soracak”

Seçimle gelen insanların seçimle gitmesini istediğini söyleyen Güney, şöyle konuştu:

“Bu kavga neden? Eski yönetimlere borcu 200 milyon liraya çıkardığı halde 4-5 yıl hiç sesini çıkarmayan insanların biz borcu sabit, hatta bir miktar düşürdüğümüz halde geçen yıl Avrupa da 30. sırada yer aldığımız, 10. olsun takım borcu olmasın denildiği halde bu telaş niye? Ben olsam imza atmazdım. 2 dönem yöneticilik yapıyorum. Şu an 2 dönem yöneticiliğim bitse bu önüme gelse ben atmazdım. Atanların da kararına saygı duyuyorum ama bana göre tarih bir gün imza atanlardan hesap soracak.”

– “Bazılarının oyuncaklarının elinden alınmasından mı korkuluyor”

Başarısız olmaları halinde aralık ayında görevi bırakacaklarını daha önce deklare ettiklerini anımsatan Güney, şunları kaydetti:

“İmza toplamaya gerek yok. ‘Konsantrasyonumuzu bozmayın, hizmet edelim. Günü geldiğinde hesabımızı vereceğiz ve gideceğiz. Başarısız bir başkan ve yönetici olarak burada durmanın bir faydası yok’ dedik. Bu kadar teminat vermişken, kulüp için bu kadar hizmet ederken, aldığımız noktadan itibaren hiçbir kritik, kötü noktaya gitmemişken neden Trabzonspor’un şu anda seçime gidilmesini istiyorlar. Trabzonspor’a hangi noktada zarar verdik? Öncekilere 5-6 yıl tahammül edilirken bize 2 yıl tahammül edilemez mi? Hangi amaçla imza toplandığını merak ediyoruz. Yönetimin başarılı olunmasından mı korkuluyor? Bazılarının oyuncaklarının elinden alınmasından mı korkuluyor? Ben hiç polemiği seven insan değilim. Birlik beraberliği seven insanım, kargaşa oluşmasını istemem. Ben olsam ama imza vermezdim.”