SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye A Milli Erkekler Basketbol Takımı Başantrenörü Ergin Ataman, İspanya ile yaptıkları hazırlık maçında ikinci yarıda daha akıllı oynadıklarını söyledi.

Maç sonrası düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Ataman, “Maçın başındaki şok yüzünden bir türlü çembere yaklaşamadık. Marc Gasol ve Ibaka’nın pota altını iyi kapatmaları sonrası içeride sayı bulamadık. İçeri dalışlarda da sayı üretemedik. İkinci yarıda daha akıllı oynadığımızı, özellikle savunmada daha direnç gösterdiğimizi söyleyebilirim” diye konuştu.

Sonucun kötü olduğunu ancak ikinci yarıda bazı oyuncuların performansından memnun olduğunu vurgulayan tecrübeli çalıştırıcı, şöyle konuştu:

“Şu gerçeği kabul lazım; İspanya, Avrupa standartlarının çok üzerinde. Dünya Kupası’na başlamasına kısa süre kalmasına rağmen kupa maçları oynuyormuş gibi sahada tüm stratejilerini uygulayabiliyorlar. ABD ve İspanya’yı ayırıyorum. Bu tip maçları oynayarak Dünya Kupası’nda daha sert bir şekilde diğer takımlarla mücadele gücümüzün olacağını düşünüyorum. Bazı oyuncuların performansından memnunum. Ender Arslan, Ömer Aşık, Preldzic, Cenk Akyol ve Cedi Osman bugün bizim artımızdı. Zaten İspanya bizim rakibimiz değil, biz buraya kupayı kazanmaya gelmiyoruz.”

Enes Kanter’in Milli Takım için önemli olduğunu anlatan Ergin Ataman, “Dünya Kupası’nı kazanmak istiyorsanız bu oyuncuları kazanmanız gerekiyor. Altın madalya seviyelerine o şekilde geleceğiz” ifadelerini kullandı.

A Milli Takım’da oyuncuların fazla neşeli olmamasıyla ilgili soruyu yanıtlayan Ataman, “Milli takımda en ufak sorun yoktur. Herkes pozitif. Oyuncularımın suratının asık olması doğal. Eğlenmeye gelmediler, oynamaya geldiler. Çözmemiz gereken konu, hücumdaki sıkıntılar. Bu tarz yüksek takımlara karşı sıkıntı çekeceğimizi gördük” diyerek sözlerini tamamladı.