SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü İsmail Kartal için imza töreni düzenlendi.

Ersun Yanal sonrasında Fenerbahçe’nin yeni teknik direktörü Aykut Kocaman ve Yanal’ın yardımcılıklarını yapan İsmail Kartal oldu.

AZİZ YILDIRIM’IN AÇIKLAMALARI

“Sevmediğim şeyler oluyor. Artık kurumsal filan bakmadan her şeyi söyleyeceğim. Arda’yı azarlamışız. Fotomaç yazmış. Bunu yarın hemen yalanlayacaklar. Ben Arda’yı aradım, yorumunu sordum. Arda, “Diego çok iyi oyuncu, çok karakterli” dedi. Sonra Yanal araştırdı, “Evet alabiliriz” dedi.

Kim olursa olsun bundan sonra sabah akşam televizyona çıkarım. Herkese cevabını veririm. İsmail Kartal, teknik direktörlüğü haketmiş bir spor adamıdır. Öyle çocuğumuzdur diye olaya bakmıyoruz. Ne Aykut Kocaman, ne Zico, ne Ersun Yanal, Türkiye’de bu takım dışında başarılı olamamışlardır. Bu isimler takımı kendileri şampiyon yapmadı. Bir ekip yaptı. Kimse üstüne alınmasın. ‘Ben şampiyon yaptım’ demesin.

Daum iki kez bizi şampiyon yaptı. O mu yaptı o şampiyonluğu? Denizli geçti, Aykut hoca. Açık konuşacağım. Ağır konuşurum. Çok ağır konuşurum. Rakı masalarında yalan yanlış konuşuyorlar. Bundan sonra başarı İsmail Kartal’ındır. Başarısızlık Aziz Yıldırım ve yöneticilerinindir.”

İSMAİL KARTAL’IN AÇIKLAMALARI

“Öncelikle başkanımıza ve yönetimimize bana bu görevi verdikleri için çok teşekkür ederim. Bu görev için çok sabrettim, çok bekledim. Yeni farklı takımda teknik direktörlük yaptım, yeni farklı teknik adamla birlikte çalıştım.

Bazılarınızın kafasında ‘İsmail Kartal yapabilir mi?’ diye sorular olabilir. 4 yıldır bu takımın içinde olarak söylüyorum. Çalışma arkadadaşlarımla çok çalıştık, kendimizi çok geliştirdik. Bu ağırlığı kaldırabileceğime inanıyorum. Sayın başkanımız Aziz Yıldırım bizim babamız gibidir.

Bugüne kadar hep sessiz durdum ve işimi yaptım. Bundan sonra da işimi yapıp şampiyonluk kazanacağız. Fenerbahçe tarihinin en burhanlı günlerinde başarılar elde ettik. Bu başarıların en önemli taşlarından biri oldum.

Almanya veya Hollanda’dan bir veya iki tane daha yardımcı getirmek istiyorum. Takımımızı lig başlayana kadar hazır hale getireceğimizi düşünüyorum. Bulunduğumuz durumu zorluk olarak görmüyorum. Bunu şansım olarak görüyorum.

Çok karakterli oyunculardan kurulu bir takımız. Antrenörlük dönemimde de çok iyi diyaloglarım oldu.”

İSMAİL KARTAL KİMDİR?

Fenerbahçe altyapısında çalıştıktan sonra ilk teknik direktörlük deneyimini Karabükspor’u çalştırarak yapti. Daha sonra Sivasspor’un başına geçti ve Yiğidoları sezon sonu takımı 1. Lig şampiyonu yapıp tarihinde ilk kez Süper Lig’e çıkardı. İsmail Kartal, 2006/2007 sezonunda Mardinspor’un başında başlamış, sezon ortasında görevinden ayrılarak Malatyaspor’un başına geçmiştir. Ardından Malatyasporu bırakıp Fenerbahçe tvde yorumculuğa başlamıştır.2007-2008 sezonunun 18.haftasının ardından Orduspor’un başına geçti. 2008-2009 Konya Şekerspor teknik direktörlüğünü yapmıştır.

2008-2009 sezonunda Süper Lig’inde Hacettepe’yi çalıştırmıştır. Teknik adam olarak çıktığı ilk maçında Beşiktaş ‘a karşı2-3 kaybetmiştir. 2009-2010 sezonunun 2.yarısında bank asya 1.lig takımlarından Mersin İdman Yurdu’nu çalıştırmıştır. Başarılı bir çıkıs göstererek Mersin İdman Yurdu’nun lige tutunmasını sağlamıştır.

2010-11 sezonu itibariyle Fenerbahçe teknik direktör Aykut Kocaman’nın yanında yardımcı antrenör olarak görev yapacaktır. Burada asıl görevi dışında rakip takımın teknik ekibine söylediği sözlerle çok eleştirilmiştir. 17 Nisan 2011 Gaziantepspor’a karşı oynanan ve şampiyonluk yarısı için son derece önemli olan Süper Lig karşılaşmasında durum 0-0’ken Gaziantepspor teknik ekibine doğru söylediği: “Başkası için değil, kendiniz için oynayın şerefsizler.” sözleri büyük tepki toplamıştır.

Futbol yaşantısına Sarıyer Spor Kulübü’nde başlamıştır. Daha sonra Gaziantepspor’a transfer olmuştur. İki yıl bu kulüpte oynadıktan sonra, 1983-93 yılları arasında top koşturduğu Fenerbahçe’de 236 maç oynadı, dokuzu penaltıdan olmak üzere 15 gol attı. Döneminin başarılı sağ beklerinden biriydi. 1993-94 sezonunda Denizlispor, 1994-95 sezonda Adanaspor’da oynadıktan sonra futbolu bıraktı.

Millî takım kariyeri İsmail Kartal, 2 kez Türkiye 21 Yaş Altı Millî Futbol Takımı ve 5 kez Türkiye Millî Futbol Takımı forması olmak üzere toplam 7 kez milli formayı giymiştır.

Yayınlanma Tarihi:16:00,