SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

“Bilic’le sabahları karşılaşıyoruz…”

Sezer ile kavga ettiği için Bilic’in kadro dışı bıraktığı İbrahim Toraman, “Bilic komşum. Sabahları karşılaşıyoruz ve selamlaşıyoruz. Bir gün bile ters bir bakışını görmedim” dedi.

Güncellenme: 10:23, 12/08/2014
“Bilic’le sabahları karşılaşıyoruz…”

Sessiz ve ürkekti… 10 yılını verdiği Beşiktaş sevdası yüzünden hayatından, geleceğinden ve ekonomik gücünden fedakârlıklar yapmıştı.

Geçen yıl takım arkadaşı Sezer Öztürk ile kavga ettiği için tüm sezonu kadro dışı geçiren ve bu sezon da af çıkmayınca memleketi Sivasspor'a kiralık giden İbrahim Toraman ile Hürriyet’e konuştu. Toraman, futbol yaşamında Beşiktaş ile yeniden doğduğunu söylüyor ve son noktayı da siyah beyazlı formayla koymak istiyor.

İşte İbrahim Toraman ile yapılan söyleşinin çarpıcı bölümleri:

ORMAN VE ÇEBİ BANA ÇOK DESTEK OLDU

“Acımı yüreğime gömdüm. 1 yıl futboldan uzak kalmak havasız ve susuz kalmak gibi bir şey. Bu ayrılık bir de çok sevdiğim Beşiktaş olunca bittim. Futbol oynamak istiyorum. Başkanımız Fikret Orman ve futbol şubesi başkanı Ahmet Nur Çebi, zor günlerimde yanımda oldu. Teknik adamın tercihine herkes saygı gösteriyor. Bilic komşum. Sabahları karşılaşıyoruz ve selamlaşıyoruz. Sonuçta o bir profesyonel. O kadar karşılaşmamıza rağmen bir gün ters bir bakışı veya negatif yaklaşımını görmedim. İnşallah şampiyon yapar.”

KAVGALARIN KİŞİSEL BİR NEDENİ YOKTU

”Benim hiç bir oyuncu ile sorunum olamaz. Bana kaptanlık verildi. Arkadaşlarımın bir sorunu varsa çözmek zorundayım. Ama yaptığım kavgaların ardında kişisel hiç bir sorunum yok. Fakat bazı kesimler beni çok yanlış anladı. İbrahim Üzülmez de Sezer Öztürk de meslektaşım. Dönüp baktığımda yaşadıklarıma üzülüyorum. ‘Niçin' diye sorarsanız, ‘Beşiktaş içindi.' Bazen susmak söylenen bir sürü sözden çok daha fazlasını ifade eder Kulübüme zarar vermemek için dilimi tuttum.”

BİRÇOK TEKLİF ALDIM AMA REDDETİM

”Bir sezon boyunca altyapıda tek başına çalıştım. Orada Erkan Avseren ve Sarp Yiğit bana çok ilgi gösterdi. Katar, Rusya ve Azerbeycan'dan transfer teklifleri aldım. Fakat şu unutulmasın, Beşiktaş'ı para için değil, yürekten sevdim. Çebi kiralık formülü ile bana çok iyi yaklaştı. Beşiktaş'tan kopmak istemedim. Futbolu Beşiktaş'ta noktalama hedefim var.”

SİVAS BENİM TOPRAĞIM

Sivasspor Başkanı Mecnun Odyakmaz bana hep sahip çıktı. Beni geçen yıl da istedi ancak moralim çok bozuktu. Bu yıl ise doğup büyüdüğüm şehirde oynayacak olmak beni hırslandırdı. Sivas benim toprağım. Beşiktaş'ı yüreğimde taşıyorum. Roberto Carlos çalışmak beni kamçılayacak.

DEMBA BA TAKIMA HAVA GETİRDİ

Bu sezon yabancılar mükemmel. Demba Ba hava getirdi. Atiba inanılmaz joker. Motta ve Franco ise zamanla takıma alışacak. Sivok ve Holosko'nun sanırım sakatlıkları geçti.

BEŞİKTAŞ ARSENAL’İ YENER

Teknik Direktör Slaven Bilic, takımdaşlığı oluşturduğu an iddia ediyorum, Beşikatş'ın şampiyonlar ligi play-off turunda Arsenal'i yenmemesi için neden yok. Orta alan ve kanatlarda biraz daha güçlenmek gerek.

BU AKŞAM EVLENİYORUM

Futbol yaşamım artık daha düzene giriyor çünkü bu akşam evleneceğim! Uzun zamandır beraberliğim olan hayat arkadaşımla ömür boyu mutluluğa adım atacağım. Futbolcular için bekarlık sultanlık değil. Tüm genç oyunculara da evliliği tavsiye ediyorum.

EN İYİ TRANSFER İSMAİL

Beşiktaş’ın bu sezon en büyük transferi hiç şüphesiz İsmail Köybaşı. Tekniğini geliştirdi.. Necip Uysal da orta alanda yıkılmaz kale gibi. Mustafa Pektemek geçen yıllardan farklı çünkü gol atıyor, attırıyor.

ALTYAPIDA MÜTHİŞ YETENKLER VAR

Ümraniye’de kaldığım sürece altyapının maçlarını ve antrenmanlarını izlerim. Beşiktaş bu sezon çok genç ve yetenekli oyuncuları kadrosuna aldı. Atınç'a özgüven geldi. Beşiktaş'ın altyapısından yetişen iki Muhammed var. Biri bildiğimiz Muhammed Demirci, diğeri ise Muhammed Himmet. Gelecekte ikisinden de övgüyle bahsedilecek. Bilic, altyapıyı değerlendirecektir.