SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Avrupa Yüzme Şampiyonası başlıyor

Almanya'nın başkenti Berlin'de yarın başlayacak olan 32. Avrupa Yüzme Şampiyonası'na katılacak Türkiye Senkronize Yüzme Milli Takımı son hazırlıklarını tamamladı..

Güncellenme: 21:50, 12/08/2014
Avrupa Yüzme Şampiyonası başlıyor

Şampiyonanın düzenleneceği Europa-Sportparkt’da bu akşam antrenman yapan Senkronize Yüzme Milli Takımı yarın değişik kategorilerde gerçekleştirilecek elemeleri beklemeye başladı.

Milli Takım Başantrenörü Nataliya Mashchuk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, senkronize yüzme dalının Türkiye’de çok yeni olduğuna dikkati çekerek, “Sporcularımız da çok genç, henüz 15-16 yaşındalar. İlk defa Avrupa Şampiyonası’na teknik takım, serbest takım ve combo kategorilerinde katılıyoruz” dedi.

Bu şampiyonada hedeflerinin milli takımının kendi programını en iyi şekilde sunması olduğunu belirten Mashchuk, Macaristan, İsveç, İsrail ve Bulgaristan gibi ülkeleri geçmeyi planladıklarını kaydetti.

Avrupa Şampiyonası’nda olma sebebinin ise Ay-yıldızlı ekibin bu alanda ciddi olduğunu göstermek olduğunu ifade eden Mashchuk, “Geçen hafta Finlandiya’da düzenlenen Dünya Gençler Yüzme Şampiyonası’nda finale kaldık. Burada da aynı şeyi bekliyoruz” ifadesini kullandı.

– Genç kızlara çağrı

Mashchuk, takımın çok genç olduğuna ve Finlandiya’da katıldıkları yarışmanın da gençler kategorisinde yapıldığına dikkat çekerek, Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda dünyanın en iyi sporcularının yer aldığını ve buradaki sporcuların Finlandiya’daki şampiyonaya katılanlardan daha büyük olduklarına işaret etti.

“İnşallah çok iyi ve çok başarılı olacağız”‘ diyen Mashchuk, Türkiye’de tüm genç ve küçük kızların yüzme havuzuna gitmeleri yönünde çağrıda bulunarak, “Onları bayanlara özel bu muhteşem spora başlamaları için davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye Senkronize Yüzme Milli Takımı yarın teknik düet ve teknik takım dallarında ön yarışlara katılacak.

Başantrenörlüğünü Nataliya Maschuk, antrenörlüğünü Laçin Irazca Akçal’ın yaptığı Senkronize Yüzme Milli Takımı’nda, Defne Bakırcı, Dilay Horasan, Ebru Mina Turhan, Hande Yıldız, Melike Turgut, Mısra Gündeş, Öykü Evliya, Öykü Halis, Selin Ünser ve Yağmur Ceylan Demircan yarışacak.

Türkiye şampiyonaya, 10’u senkronize yüzmede olmak üzere 18 sporcuyla katılıyor. Türkiye’nin yer aldığı senkronize yüzme müsabakaları 13-17 Ağustos, yüzme müsabakaları ise 18-24 Ağustos tarihlerinde yapılacak.

32. Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda 45 ülkeden 900’ün üstünde sporcu yarışacak.

Yayınlanma Tarihi:21:49,