SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Hiçbir başarı cezasız kalmaz!

Fenerbahçe Başkanı her başarılı sezonun ardından bir teknik adam krizi yaşadı. Denizli ile başlayan ayrılıklar Daum, Zico, Aykut Kocaman ve Ersun Yanal ile devam etti.

Güncellenme: 11:12, 11/08/2014
Hiçbir başarı cezasız kalmaz!

Eser ERENLER / AMK Gazete

Fenerbahçe’de Ersun Yanal'ın istifasının ardından ‘Hiç bir başarı cezasız kalmaz' yorumları yapılmaya başlandı. Sarı-lacivertli kulüpte 16 sezondur başkanlık koltuğunda oturan Aziz Yıldırım'ın bu süre içinde 14 ayrı teknik adamla çalışması ve elde edilen 6 şampiyonluğun ardından hocalarıyla ters düşmesi de farklı bir tartışma konusu oldu.

DAUM İKİDE İKİ YAPTI AMA…

Yıldırım ile ilk şampiyonluğu Mustafa Denizli yaşamıştı. Tecrübeli teknik adam başarılı bir sezonun ardından ikinci yılında takım kötü gidince istifa noktasına gelmişti. Başkan ile sorun yaşayan Denizli görevi bırakmak zorunda kalmıştı. İkinci ayrılık Christoph Daum ile gerçekleşti. Alman teknik adam ilk iki sezon şampiyonluğa ulaşmış, 3. kez üst üste şampiyon olma şansını Denizli'deki son maçta kaçırmıştı. Ardından başkanla soğuk savaşa girmiş ve ülkesine dönmüştü.

ZICO İLE ALTIN DÖNEM YAŞANDI

Başkanın değirmeninden geçen üçüncü isim Artur Zico oldu. Brezilyalı çalıştırıcı hem şampiyon oldu hem de Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek final başarısı yakaladı. Ancak Yıldırım ile sorunlar yaşadığı için görevini bırakmak zorunda kaldı. Zico'dan sonra ikinci kez takımın başına geçen Daum yine son haftada şampiyonluğu kaybedince ikinci travmanın ardından çekti gitti.

EN İYİ ANLAŞTIĞI KOCAMAN’DI

Daum döneminde Sportif Direktörlük göverini yüklenen Aykut Kocaman, Alman çalıştırıcının ardından teknik direktör oldu. Kocaman ilk sezonunda şampiyon oldu. Ardından iki yıl üst üste ikincilikte kalmasına rağmen 30 yıllık Türkiye Kupası özlemini bitirdi. Başkanın en iyi anlaştığı hocalardan birisi olmasına rağmen ‘Artık çok yoruldum' diyerek görevinden ayrıldı.

SÖZLEŞME İLE KRİZ BAŞLADI

Son kurban Ersun Yanal oldu. Yanal'ın durumu diğerlerinden biraz farklıydı. Şampiyonluğu kazandığı günden sonra sözleşmesi bir türlü uzatılmayan Yanal, adeta zoraki imza atarak göreve devam etti. Ancak başkanla bir türlü iyi ilişkileri olmadı. Topuk Yaylası'nda su alan gemi, Beşiktaş ve Chelsea maçlarında resmen battı. Ve Yanal ikinci sezonuna başlamadan Fenerbahçe defterini kapattı. İşte bu yaşananların ardından da ‘Hiç bir başarı cezasız kalmaz' gerçeği ortaya çıktı.

Yayınlanma Tarihi:11:10,