SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Gasol: “Türkiye maçları önemli”

İspanya Basketbol Milli Takımı'nın yıldız oyuncusu Pau Gasol, Türkiye ile arka arkaya 2 hazırlık maçı yapacak olmalarının kendileri açısından çok önemli olduğunu belirterek "Türkiye maçlarında takım olarak kapasitemizi, oyunumuzu ve enerjimizi artırmak, bir adım ileri gitmek istiyoruz" dedi.

Güncellenme: 18:40, 11/08/2014
Gasol: “Türkiye maçları önemli”

İspanya’nın Granada kentinde yarın oynanacak Türkiye-İspanya hazırlık maçı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Gasol, “Türkiye, büyük bir takım. Şimdiye kadar yaptığımız hazırlık maçlarında iyi oynadığımız anlar da oldu ama avantajı yakaladığımız sırada gevşediğimiz zamanlar da oldu. Türkiye maçlarından sonra hazırlık dönemimizin yarısı sona ermiş olacak ve hedefimiz takım ve bireysel olarak düzeyimizi yükseltmek” diye.

Gasol, 14 Ağustos’ta İstanbul’da oynanacak diğer hazırlık maçının ve Türkiye’deki hayranlarının hatırlatılması üzerine, “Türkiye, basketbolu seven bir ülke. Türkiye’deki hayranlarım ile gelecek Perşembe günü İstanbul’da tekrardan buluşacak olmaktan mutluluk duyuyorum” ifadesini kullandı.

NBA takımlarından Chicago Bulls ile 22 milyon dolar karşılığında 3 sezonluğuna anlaşan Gasol, ABD Milli Takımı’nda Kevin Durant’ın sakatlığı nedeniyle kadro dışında kalmasına ilişkin ise “Bana göre ABD’nin en iyi oyuncusu. Çok iyi bir sezon geçirdi. Yokluğu hissedilecek bir eksik. Ama yine de iyi bir takıma sahipler, çok yetenekli oyuncuları var. Ama onlarla karşı karşıya gelene kadar ABD için çok da endişelenmemiz gerekir” değerlendirmesini yaptı.

İspanya’nın zorlu bir grupta mücadele edeceğini hatırlatan Gasol, şöyle devam etti:

“6 günde, 5 maç oynayacağız. Başlangıç için kolay bir takvim değil ama herkes bu maçları yapacak. Grupta Fransa, Sırbistan ve Brezilya’nın güçlü takımlar olduğunu düşünüyorum. İran ve Mısır’ı hiçbir şekilde göz ardı etmemek gerek. Ama kağıt üzerinde Brezilya’nın en zorlu rakip olduğu söylenebilir. Bizim hedefimiz tüm maçlarımızı kazanıp, üst turda en iyi eşleşmeyi yakalayabilmek.”

Gasol, İspanya’nın yaşadığı ekonomik krizinin her sektörü olduğu gibi basketbol kulüplerini de etkilediğini belirterek, “Umarım yavaş yavaş gerek özel, gerekse ACB (İspanya 1. Basketbol Ligi) düzeyinde ekonomik düzelme başlar. Çünkü bana göre ACB, Avrupa’da rekabetin en yoğun olduğu lig” yorumunda bulundu.